Pergole uczynią ogród piękniejszym

Pergole uczynią ogród piękniejszym

Każdy kto marzy o pięknym ogrodzie na pewno choć raz zastanawiał się nad pergolą. Ta prosta konstrukcja wniesie wiele estetyki do naszego ogrodu, zwłaszcza jeśli pną się po niej ozdobne rośliny. 

Pergole to budowle znane od wieków. Mogą występować jako pojedyncza konstrukcja składająca się z dwóch podpór (słupków) i ułożonej na nich lekkiej kratownicy. Te elementy mogą składać się na alejkę w dowolnym kształcie, prostym lub półokrągłym. Pergola może też stanowić różnej wielkości część domu i tarasu. Pergole mogą być drewniane, metalowe lub marmurowe.

Gdy pergola jest połączona z domem daje zacienienie tarasu i osłonę przed sąsiadami. Przede wszystkim jest ona podporą dla roślin pnących, róż, powojów lub bluszczu. Połączona z ławką może stanowić zacienione miejsce w ogrodzie, gdzie można poczytać książkę. Ażurowa konstrukcja pergoli podnosi estetykę ogrodu.

W sklepach budowlanych i ogrodniczych dostępne są gotowe elementy, z których samodzielnie można złożyć pergolę. Ich montaż nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Trzeba tylko pamiętać o tym, by osadzić ją porządnie w gruncie na wbijanych w podłoże kotwach wykonanych ze stali bądź wytrzymałego tworzywa. Drewno bywa zazwyczaj zabezpieczone przez producenta odpowiednimi impregnatami. Co jakiś czas warto ponowić zabieg konserwacji. Można też daną pergolę zostawić w naturalnym kolorze drewna lub pomalować na dany kolor.

Pergole mogą mieć prostą kratę lub zakrzywioną w łuk. Krata na górze może też tworzyć trójkąt na modłę orientalną. Pergole pasują do każdego ogrodu, ale najlepiej będą się prezentować w ogrodach w stylu japońskim, angielskim lub romantycznym, bogato ukwieconych.

Pergolę można umieścić tuż przy furtce na posesję lub w dalszej części. Pergola wejściowa jest piękną wizytówką i ozdobną bramą. Może ona oddzielać część ogrodu od jego innej części. To dodaje pewnej dozy tajemniczości. Dla większej ozdoby pergole mogą mieć otwory wycięte w różnych kształtach, np. kwiatów lub promieni słonecznych. Podobny motyw może przewijać się w ogrodzeniu lub innych elementach ogrodu.

Mała architektura ogrodowa doda uroku każdemu ogrodowi. Potrzeba niewiele wysiłku i pieniędzy, aby upiększyć swój ogród. Nie ważne czy jest on bardzo malutki czy duży. Pergole mogą mieć bardzo małe rozmiary, w formie bramy lub jako donica w podporą dla roślin. W dużych ogrodach można poszaleć i pokusić się o długą pergolę z dwoma donicami po bokach lub z ławką, a nawet z ławkami i stołem, czyli czymś na kształt altany.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *