Prace konserwatorskie

Prace konserwatorskie

prace ogrodoweOgród to nie tylko miejsce pielęgnacji i hodowli roślin oraz warzyw, ale również miejsce prac konserwatorskich. Czy wiesz w jakich okresach należy przycinać drzewa, kosić trawę lub przekopywać piasek? Jeśli nie jesteś pewny to o tym i o innych istotnych pracach przeczytasz poniżej.

Wiosna

Wiosna jest okresem, kiedy w naszych ogrodach spędzamy najwięcej czasu. Wtedy to doprowadzamy do go do porządku po okresie zimowym. Głównym zadaniem jest przycięcie drzew i krzewów. Dzięki temu promienie słoneczne będą docierać do wnętrza kory, co zapewni szybszy rozwój oraz dojrzewanie owoców. Dodatkowo nasze drzewa i krzewy ulegną odmłodzeniu. Pamiętajmy, że są jednak drzewa, których na wiosnę przycinać nie wolno. Są nimi brzoza, orzech włoski, klon oraz wiśnia.
Innym zajęciem związanym z wiosennymi porządkami jest sprzątnięcie w składziku na narzędzia. Bardzo możliwe jest, że przez okres zimy znalazły w nim schronienie różne zwierzęta. Należy zatem dobrze wysprzątać oraz przewietrzyć pomieszczenie.
Poza przycinaniem drzew oraz krzewów i porządkami w składziku oczyszczamy i sprawdzamy dziecięcy kącik, w tym sprzęty do zabawy takie jak zjeżdżalnie czy huśtawki.
Ostatnim, bardzo ważnym zadaniem jest wykonanie wszelkich prac naprawczych związanych ze szkodami wyrządzonymi przez mróz i opady śniegu.

Lato

Podczas letnich, słonecznych dni nasz ogród nie tylko wygląda przecudnie, ale również jest miejscem, w którym musimy wykonać wiele czynności konserwacyjnych. Po pierwsze, właściwa pielęgnacja trawy. Należy przyciąć ją na wysokość ok. 5 cm. Po drugie, mając piaskownicę warto przekopać ją, by przeciwzarazkowe działanie promieni słonecznych mogło działać na każdą warstwę ziemi. Po trzecie, czyszczenie stawów ogrodowych. W ich przypadku usuwamy glony i uzupełniamy deszczówkę. Po czwarte, sprawdzamy wszelkie drewniane elementy w tarasach i schodach. Należy dokręcić śruby oraz wbić niebezpiecznie wystające gwoździe.

prace ogrodowe

Jesień

Podczas jesieni należy usuwać opadające liście i oczyszczać drogi, które przy większych opadach deszczu stają się jedną wielką kałużą błotną. Liście usuwajmy także z piaskownicy. Co więcej, w przypadku opadów deszczu mimo pierwszego odruchu ochronnego drewna, nie przykrywajmy go, gdyż nie będzie mogło naturalnie wyschnąć. Nie zapomnijmy również o skoszeniu traw zanim zaczną opadać liście.

Zima

W okresie zimy, szczególnie podczas większych opadów śniegu, należy strząsać śnieg z gałęzi drzew i krzewów. Zapobiegnie to przeciążeniu gałęzi i co za tym idzie ich łamaniu. Co więcej, odśnieżajmy od czasu do czasu ogrodowe dróżki.  Dzięki temu, unikniemy ich oblodzenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *