Projektowanie ogrodu – nie działaj na własną rękę, zaufaj specjalistom

Projektowanie ogrodu – nie działaj na własną rękę, zaufaj specjalistom

Każdy, kto posiada choć kawałek ziemi, marzy o pięknym ogrodzie. Niektórzy zabierają się za to sami, kierując się własnymi wyobrażeniami czy wiedzą zaczerpniętą z książek lub internetu. Jednak takie samodzielne próby stworzenia pięknego ogrodu zazwyczaj kończą się niepowodzeniem. Na szczęście znajdziemy wielu specjalistów, którzy nie tylko wykonają projekt ogrodu, ale także zadbają o jego aranżację.

Czy projekt ogrodu jest potrzebny?

Wiele osób zadaje to pytanie. Przecież za projekt trzeba dodatkowo zapłacić, a nikt nie lubi niepotrzebnie wydawać pieniędzy. Niestety sama aranżacja ogrodu nie wystarczy. Nie da się dosadzać roślin intuicyjnie. Należy uwzględnić warunki klimatyczne, wielkość działki, otoczenie i elewację domu. Dlatego właśnie wszystkie piękne ogrody powstają na podstawie projektów. Bez konkretnego planu niewiele się zdziała. Co więcej, zazwyczaj projektanci zieleni pokazują nam także komputerową wizualizację, dzięki której dokładnie wiemy, czego się spodziewać i w razie potrzeby jeszcze przed rozpoczęciem realizacji możemy wprowadzić zmiany.

Ile kosztuje zaprojektowanie ogrodu?

Wbrew pozorom projekt nie jest taki drogi. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaką firmę wybierzemy i jaką powierzchnię chcemy zagospodarować, zazwyczaj cena oscyluje w granicach 3-4 tysięcy. Choć może wydawać się, że to całkiem sporo, warto pomyśleć o tym, jak będzie wyglądał ogród urządzony bez projektu. Prawdopodobnie okaże się niefunkcjonalny albo po prostu nie będzie wyglądał tak pięknie, jak w naszych wyobrażeniach, a wprowadzenie poprawek pociągnie za sobą koszty i będzie wymagało czasu. Warto więc zaufać architektom, dla których projektowanie zieleni to codzienność. W ten sposób zyskamy pewność, że efekt końcowy sprosta naszym oczekiwaniom.

projektowanie ogrodu

Czym powinien charakteryzować się dobry projekt?

Osoby, które mają doświadczenie w projektowaniu ogrodów, powinny uwzględnić rodzaj gleby, ukształtowanie i rzeźbę terenu, a także elementy niestandardowe takie jak altanki czy zbiorniki wodne. Niezbędne jest również zaprojektowanie nawodnienia, co pozwoli dbać o rośliny i utrzymać ogród w dobrym stanie przez wiele lat. Najważniejsza jest jednak analiza funkcjonalno-przestrzenna, bo ogród ma nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być miejscem, w którym odpoczniemy i miło spędzimy czas.

Choć często szukamy sposobów, by zaoszczędzić, nie warto żałować pieniędzy na projekt. Architekci zaaranżują przestrzeń w sposób, który na pewno nas usatysfakcjonuje. Co więcej, firmy świadczące usługi z zakresu projektowania ogrodu, często zajmują się także realizacją. Dzięki temu nie tylko nie będziemy musieli się martwić o jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni, ale także unikniemy trudności związanych z wcielaniem projektu w życie.

Autor: ZielonaKreacja.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *