Przycinamy drzewa i krzewy – o czym należy pamiętać

Przycinamy drzewa i krzewy – o czym należy pamiętać

Wczesna wiosna to okres, kiedy powinniśmy zadbać o nasze drzewa i krzewy. W tym roku zima była bardzo łaskawa, a to oznacza, że musimy się przygotować na wcześniejsze wypuszczenie liści przez rośliny w naszych ogródkach. Zbliża się więc czas, w którym trzeba bliżej przyjrzeć się sytuacji w naszym ogrodzie. Zbyt późne przycięcie może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Rośliny owocowe

Prawidłowa pielęgnacja polega w pierwszej kolejności na usunięciu martwych i chorych gałęzi, a także starych pędów (w przypadku krzewów może to być nawet 1/3). Usuwamy także gałązki rosnące w kierunku pnia, przemarznięte, krzyżujące się oraz rosnące pionowo. Dobrze zwrócić uwagę na to, aby wyciąć taką ilość gałęzi, żeby korona była dobrze prześwietlona. Do każdego miejsca drzewa lub krzewu musi dochodzić odpowiednia ilość słońca, by roślina kwitła i obficie owocowała. Trzeba jednak pamiętać, że drzewa należy przyciąć zanim zaczną wypuszczać liście. W przeciwnym razie roślina może zmarnieć i nie będzie dobrze owocowała, nie zagęści się, ani nie będzie ładnie wyglądała w naszym ogrodzie.

Dla roślin najbardziej korzystne są cięcia prostopadłe do gałęzi. Jeżeli przytniemy je w połowie lub 1/3 wysokości sprawimy, że bardziej zakwitną.

Rośliny ozdobne

Ozdobne drzewa i rośliny przycinamy w taki sposób, żeby nadać im pożądany przez nas kształt. Wycinamy także gałęzie, które nachodzą na chodnik i ścieżki, opierają się o budynek lub nadmiernie zasłaniają inne rośliny. Wystarczy powiedzieć, że modelujemy je tak, aby spełniały swoją funkcję, czyli były jak najbardziej ozdobne.

krzewy ozdobne

Są też gatunki, którym wiosenna przycinka zaszkodzi. Do tych roślin zalicza się m.in. magnolia i kasztanowiec. Do tej grupy należą też kwiaty, które rosną na zeszłorocznych pędach: hortensja, forsycja czy lilak. Należy je przyciąć po przekwitnięciu.

Bardzo wdzięcznym do wiosennej pielęgnacji jest żywopłot. Wystarczy jedynie postarać się, aby górna część rośliny była równo przycięta i wyglądała, jak naturalne ogrodzenie. Można jednak nadać również inne kształty, np. fale. Dobrze natomiast, jeżeli boki będziemy przycinać lekko ukośnie, tak, aby żywopłot rozszerzał się lekko ku dołowi. Sprawi to, że słońce będzie równomiernie docierało do całej rośliny.

Narzędzia

Wygodnym i łatwym w obsłudze narzędziem jest sekator, który okazuje się bardzo pomocnym podczas wiosennego przycinania roślin w ogrodzie. Pomocne okazać się mogą również nożyce do cięcia żywopłotu. Do grubszych gałęzi wystarczy ręczna piłka, a do miejsc położonych wyżej przyda się drabina lub sprzęt z wysięgnikiem. Wszystko zależy od stopnia wygody, jaki chcemy sobie zapewnić.

Przycinanie drzew i krzewów na wiosnę jest bardzo ważne. Dzięki temu sprawimy, że nasze rośliny będą owocowały obficiej, a te ozdobne będą wyglądały zdrowo i pięknie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *