Rośliny balkonowe dla początkujących

Rośliny balkonowe dla początkujących

Kto z nas nie marzy o kolorowym, ukwieconym balkonie lub tarasie? Uprawa roślin balkonowych nie jest wbrew pozorom taka trudna – jeśli jednak do tej pory nie mieliśmy nic wspólnego z ogrodnictwem, najlepiej będzie zacząć od mało wymagających roślin. Które z nich sprawdzą się najlepiej?

kwiaty na balkonie

Pelargonie

Pelargonie zdecydowanie wygrywają ranking na najbardziej popularne rośliny balkonowe. Jedną z ich głównych zalet jest prosta uprawa, ale oprócz tego zachwycają pięknymi, różnobarwnymi kwiatami, które stanowią wspaniałą ozdobę każdego balkonu czy tarasu. Rośliny te bardzo lubią słońce oraz obfite podlewanie, dlatego naszym głównym zadaniem będzie zapewnienie im odpowiedniej wilgotności. Postarajmy się również umieścić je w takim miejscu, aby możliwie często świeciło na nie słońce – unikajmy przestrzeni zacienionych bądź takich, gdzie dostęp do światła jest ograniczony przez inne rośliny czy ustawiony na balkonie sprzęt. Do wyboru mamy najczęściej pelargonie czerwone, różowe, białe i fioletowe; dodatkowym walorem jest ich piękny zapach.

Begonie

Begonie to piękne rośliny ozdobne o liściach w ciekawym kształcie oraz delikatnych kwiatach w odcieniach czerwieni, bieli, różu czy koloru pomarańczowego. Co ważne, ich okres kwitnienia jest wyjątkowo długi, dzięki czemu mogą zdobić nasz balkon przez całe lato, aż do października. Do wyboru mamy kilka różnych odmian, wśród nich begonie z długimi, dekoracyjnie zwisającymi pędami. W przeciwieństwie do pelargonii, te rośliny zadowolą się miejscem lekko zacienionym – jeśli więc nasz balkon nie jest zbyt słoneczny, begonie okażą się optymalnym rozwiązaniem. Ich uprawa nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dużego doświadczenia; wystarczy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz zakupić dobrej jakości glebę.

Surfinie

Kolejną bardzo prostą w uprawie, a jednocześnie niezwykle atrakcyjną rośliną balkonową, jest obficie kwitnąca surfinia. Podobnie jak w przypadku pelargonii bądź begonii, jej kwiaty przybierają najróżniejsze kolory – od bieli, poprzez róż, aż do czerwieni i fioletu. W przypadku surfinii najważniejsze jest silne nasłonecznienie oraz częste i dość obfite podlewanie. Warto także sięgnąć po specjalny nawóz do surfinii, który stosujemy przez cały okres wegetacji roślin. Dzięki temu zdołamy ochronić je przed atakiem różnego rodzaju chorób, a także wydłużymy ich okres kwitnienia, który może trwać od wiosny aż do jesieni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *