Rośliny przeciw owadom czyli naturalne pestycydy

Rośliny przeciw owadom czyli naturalne pestycydy

naturalne pestycydyŚrodki ochrony roślin są bezpieczne i efektywne, ale nie są jedynym rozwiązaniem. Jeśli z różnych powodów nie chcesz korzystać z preparatów chemicznych, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – stara dobra Matka Natura ma kilka asów w rękawie.

Rośliny, które ze względu na wydzielane przez siebie związki chemiczne szkodzą innym organizmom określamy allelopatycznymi. Nie jest to działka botaniki przebadana wnikliwie, ale zależności między wymienionymi niżej gatunkami są potwierdzone naukowo. Pamiętajmy jednak, że ich działanie nie jest ciągłe, a efekty mogą się wahać. Warto jednak poznać ich właściwości.

Aksamitka

Roślina z rodziny astrowatych jest zdecydowaną gwiazdą naturalnych herbicydów. Jej olejek odstrasza bielniki kapustniki (odpowiedzialne za duże straty w zapasach bigosu), mszyce i mrówki a jej zapach jest nieprzyjemny dla kretów. Dodatkowo aksamitka przywabia nicienie glebowe, skutecznie pozbywając się ich z terenu uprawy. Nie szkodzi także, że jest to kwiat miły dla oka.

Czarny bez

naturalna ochrona roślin

Sadownicy zalecają sadzić czarny bez w pobliżu śliw i jabłoni – chroni te drzewa przed muszkami owocówkami. Jego zapach powstrzyma także nornice.

Szałwia

Uprawa szałwii to podwójny zysk. Nie dość, że jej liście mają szerokie zastosowanie lecznicze a napar właściwości uspokajające to na dodatek skutecznie odstraszają bielnika kapustnika, którego larwy mogą spowodować prawdziwe spustoszenie.

Mięta

Nie mniej znane są zalety zdrowotne i smakowe mięty, teraz do tej listy możesz dopisać także odstraszanie mrówek, bielników kapustników i mszyc.

Cesarska korona

Znana także jako szachownica cesarska, piękny kwiat z rodziny liliowatych. Oprócz wartości wizualnych odgoni z Twojego ogródka nornice, łase na korzonki.

Czosnek

Zapach czosnku nie tylko powstrzymuje chęć do amorów, jego wyciąg skutecznie odstrasza mszyce i przędziorki. Wystarczy zalać 100 gram bez łupin 5 litrami wody i po jednym dniu zagotować. Gotowym naparem należy spryskać rośliny. Niestety ten pestycyd nie utrzymuje się zbyt długo, ale zasadzony czosnek ma podobne efekty a dodatkowo odstraszy nornice.

Wrotycz

Ten kwiat z rodziny astrowatych nie tylko upiększy Twój ogród, ale także będzie chronił go przed muchami i mrówkami.

Inne rośliny

Czy wiesz że bazylia i komosa mogą być użyte ze smakiem w kuchni, ale dla kretów są zdecydowanie odrażające? Również tymianek, majeranek i lawenda pomogą ci nie tylko w wysiłkach kulinarnych, ale także ochronią przed mrówkami i mszycami. Przed zbliżającym się rozsiewem sprawdź koniecznie jak w naturalny sposób ochronić warzywa i owoce, zwłaszcza że większość z tych pestycydów ma więcej niż jedno zastosowanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *