Róże pnące ozdobią każdy ogród

Róże pnące ozdobią każdy ogród

W każdym ogrodzie jest chociaż jeden kwiat, który przykuwa uwagę i zachwyca. Do takich roślin należą niewątpliwie róże, a wśród nich piękne róże pnące, które mogą być ozdobą altan i murów.

Róże pnące nie mają tak jak pnącza wąsów, przylg czy korzeni powietrznych. Podpierają się przy pomocy licznych i ostrych kolców, więc tak naprawdę nie są pnączami. Róże te dzieli się na dwa rodzaje: ramblery i klimbingi. Różnią się od siebie pochodzeniem, wielkością kwiatów, sposobem uprawy i pielęgnacji.

Ramblery to róże o sztywnych pędach. Ich kwiaty są bardzo liczne i drobne. Kwitną raz, ale bardzo obficie. Gdy przekwitną należy usunąć pąki zanim pojawią się owoce, które mogłyby sprawić, że w następnym roku kwitnienie nie byłoby tak obfite. Ramblery są bardzo wytrzymałe. Dobrym miejscem dla nich są różne konstrukcje drewniane takie jak altany czy pergole. Dają się po nich łatwo prowadzić. Odpowiednie będą również furtki skrzydłowe, nad którymi mogą stworzyć przepiękne łuki. Wydzielają intensywny zapach.

Klimbingi mają pędy bardziej wiotkie. Charakteryzują się silnym i bujnym wzrostem. Kwiaty są duże, pojedyncze lub w skupiskach. Kwitną od czerwca do jesieni. Nadają się na ozdobę balustrad. Można je również poprowadzić wokół modrzewi, sosen czy złotokapów. Ważne aby podpory były wytrzymałe, bo kwiaty i pędy róż wiotkich są bardzo ciężkie. Podpory muszą być stabilne, aby uniosły ich ciężar. Zawsze najpierw należy zamocować podporę, a potem zasadzić roślinę. Nigdy odwrotnie. Róże wiotkie można posadzić przy murach, róże sztywne mniej się do tego nadają, ale trzeba zapewnić roślinom dobrą cyrkulację powietrza. Dobrze jeśli ściana nie jest zbyt wilgotna, ani nie znajduje się od południowej strony. Należy zachować co najmniej 8 centymetrów odstępu między murem, a podporą, po której będą się piąć róże.

Róże pnące nie są zbyt wymagające. Potrzebują podpór, dostępu do światła i systematycznego podlewania. Odwdzięczą się cudownymi kaskadami. Gatunków róż pnących jest bardzo wiele i można wybrać dany kolor. Jasnoróżowe, pomarańczowe, żółte, fioletowe, każde róże upiększą nawet najskromniejszy ogród.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *