Sadzenie ogórków

Sadzenie ogórków

1335971_jalapeno_plant_growing_Smak kupnych ogórków w niczym nie przypomina już ich prawdziwego smaku. Najlepszym (i najzdrowszym) rozwiązaniem na ten problem jest samodzielna hodowla warzyw, co w przypadku ogórków nie jest wcale skomplikowanym zadaniem. Wyróżniamy dwa rodzaje ogórków hodowlanych:

  1. Ogórki szklarniowe (sałatkowe) są podłużne, a ich długość wynosi maksymalnie 60cm. Najczęściej są pozbawione kolców i nie gorzknieją, posiadają niewielką ilość nasion. Ogórki tego typu mogą być uprawiane jedynie pod osłonami, ponieważ są bardzo podatne na choroby,
  2. Owoce ogórków gruntowych są krótsze od ogórków szklarniowych, najczęściej długość ta wynosi 15cm. W ich przypadku można zdecydować się na odmianę płożącą lub pnącą,

W celu uzyskania wczesnych zbiorów najlepiej będzie rozpocząć hodowlę od zasadzenia nasion ogórków w pomieszczeniu lub w podgrzewanej szklarni. Jeżeli istnieje niewielka możliwość powrotu przymrozków możemy zdecydować się również na zasianie nasion bezpośrednio w ogródku, jednak wtedy zbiory uzyskamy po dłuższym czasie. Sadzenie nasion ogórka powinno rozpoczynać się od końca marca. Doniczki należy wypełnić kompostem dobrej jakości i w pobliżu środka zrobić dwie dziurki. W każdej dziurce należy umieścić jedno ziarno ogórka, a następnie wypełnić je kompostem i dokładnie podlać. Przygotowane doniczki można przenieść do podgrzewanej szklarni lub ustawić na dobrze nasłonecznionym parapecie w ciepłym pomieszczeniu. W celu odpowiedniego utrzymania wilgoci doniczki można przykryć plexi lub cienkim szkłem. Nasiona ogórka kiełkują bardzo szybko, a po pojawieniu się nowej sadzonki należy usunąć ewentualnie przykrycie doniczek. Po osiągnięciu przez sadzonki wysokości 2,5-5cm należy usunąć najsłabsze z nich.

Kiedy sadzonki wypuszczą kilka listków należy przesadzić je na zewnątrz. Warto jednak pamiętać o zahartowaniu roślin – można to zrobić np. poprzez okrywanie ich na noc. Ogórki należy sadzić mniej więcej w odległości 45cm od siebie w rzędach, które dzieli około 1,5m.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *