Sadzenie papryki

Sadzenie papryki

prace ogrodowePapryka rośnie w ciepłych porach roku, ponieważ jej hodowla wymaga nieco wyższych temperatur. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się ostre odmiany papryki, głównie z powodu różnego rodzaju kuchni etnicznych, które wykorzystują ich unikalną ostrość smaku i niepowtarzalny smak. Najbardziej popularnym rodzajem papryki są wciąż jednak odmiany papryki słodkiej (zwłaszcza te w kształcie dzwonków). Papryki tego typu są spożywane na surowo oraz używane do tworzenia wyjątkowych sałatek, farszów, gulaszów, zup i przetworów.

Najlepszym rozwiązaniem na rozpoczęcie uprawy papryki jest jej uprawa z nasion w pomieszczeniach. Najlepiej robić to pod koniec zimy, a następnie przenieść rośliny do ogrodu, gdy gleba i powietrze będą już nieco ogrzane, ponieważ papryka nie toleruje mrozu i rośnie źle w mokrej i zimnej glebie. Dobrym wyjściem z sytuacji przy niepewnej pogodzie są wysokie rabaty pokryte czarnym plastikiem, ponieważ ogrzewają i drenażują one glebę, a także zwiększają mikrośrodowisko młodych roślin podczas wiosny.

ogrpdzenie

Sadzonki należy ustawić w rzędzie w odległości 18-24cm od siebie lub 14-18cm od siebie we wszystkich kierunkach w rabatach. Papryki doskonale czują się w żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie, która jest odpowiednio wilgotna. W czasie przesadzania roślin powinno się używać podstawowego nawozu, a nawóz uzupełniający można wykorzystać, gdy pierwsza tura roślin zostanie już przez nas posadzona. Równomierne dostarczanie wody roślinom jest bardzo istotne dla ich prawidłowego rozwoju, więc papryki należy regularnie podlewać w okresach suchych. Dojrzałe owoce łatwo oberwać z rośliny, lecz papryki mogą być zbierane w dowolnej wielkości. Odmiany zielonej papryki są zbierane najczęściej wtedy, gdy owoce są w pełni dojrzałe i rozwinięte, twarde i zielone, a ich wielkość wynosi około 10cm. Nowe, kolorowe owoce papryki można pozostawić po to, aby uzyskać ich doskonały smak i piękne kolory. Niektóre kolorowe odmiany papryki (np. białe, liliowe, purpurowe i jasnożółte) powinny być zbierane przed dojrzeniem, ponieważ rozwijają się w niedojrzałych owocach. Plastikowe lub gumowe rękawiczki mogą być pomocne w czasie zbierania owoców ostrych odmian papryki.

Pamiętajmy o tym, że osoby palące wyroby tytoniowe, powinny dokładnie umyć ręce przed rozpoczęciem prac związanych z uprawą papryki, ponieważ uda im się w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa mozaiki tytoniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *