Sen w dobrym klimacie, czyli rośliny doniczkowe do sypialni

Sen w dobrym klimacie, czyli rośliny doniczkowe do sypialni

Rośliny doniczkowe to nie tylko zielona ozdoba mieszkania. To także naturalne filtry, dzięki którym powietrze w pomieszczeniu jest bogatsze w tlen i świeższe. Dlatego właśnie jeśli chcesz stworzyć w swojej sypialni przyjazny mikroklimat, sprawdź jakie rośliny doniczkowe powinieneś uwzględnić w jej aranżacji.

Rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla i oddają tlen. Niektóre z nich w trakcie tego procesu filtrują powietrze z zanieczyszczeń oraz je nawilżają. Oto kilka roślin doniczkowych, które sprawdzą się znakomicie w twojej sypialni.

Aloes zwyczajny

bedroom-1208001_1280

Aloes to roślina z rodziny sukulentów, której właściwości prozdrowotne znalazły uznanie w dietetyce oraz w kosmetyce. Do listy dobroczynnych cech aloesu należy także dopisać filtrację i nawilżanie powietrza. Otóż aloes doniczkowy wytwarza tlen nie tylko w świetle dziennym, kiedy zachodzi fotosynteza, ale również nocą. Dzięki niemu zatem powietrze w twojej sypialni będzie bogatsze w tlen. Aloes zwyczajny jest bardzo łatwy w uprawie – wymaga słonecznego stanowiska i stałych temperatur, jednak jeśli zdarzy ci się zapomnieć o podlewaniu, roślina przetrwa nawet długotrwałą suszę.

Figowiec sprężysty

Figowiec znany także pod nazwą fikus Robusta to roślina, która oczyści powietrze z formaldehydów. Substancja ta znajduje się w wielu środkach czyszczących czy materiałach budowlanych i może powodować reakcje alergiczne. Fikus o błyszczących i efektownie uformowanych liściach skutecznie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z tego związku.

Podobne właściwości wykazuje także bluszcz doniczkowy. Roślina o pnących pędach usunie z powietrza formaldehyd oraz dodatkowo je nawilży.

Szeflera

record-1428003_1280

Jest to roślina, która sprawdzi się szczególnie dobrze w sypialni początkującego ogrodnika. Ma ona bowiem bardzo małe wymagania – znakomicie rośnie zarówno na słonecznych, jak i częściowo zacienionych stanowiskach. Wyróżnia się parasolowatymi liśćmi i drzewkowatym pokrojem, a w procesie oddychania szeflera pobiera z powietrza związki chemiczne.

Skrzydłokwiat

Z kolei roślina o charakterystycznych, intensywnie zielonych liściach oczyści powietrze z benzenu i acetonu oraz dodatkowo je nawilży. Skrzydłokwiat kwitnie latem, a jego pielęgnacja nie jest skomplikowana.
Jakie jeszcze inne rośliny warto umieścić w sypialni? Dobrym rozwiązaniem będą paprocie, draceny, difenbachie oraz palmy. Ponadto sprawdź, jakie rośliny doniczkowe są najmodniejsze w ostatnim sezonie – informacje na ten temat znajdziesz na http://kobietamag.pl/monstera-fikus-benjamina-modne-kwiaty-domu/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *