Skalniak w ogrodzie

Skalniak w ogrodzie

Ogród skalny, czyli tzw. skalniak nadal jest bardzo popularnym sposobem na zaaranżowanie zakątków przydomowego, zielonego królestwa. Aby całość wyglądała naturalnie należy dobrze zastanowić się nad właściwym wyborem miejsca, kamieni i rodzajów roślin.

O czym należy pamiętać na początku?

Większe skały warto jest uzupełnić mniejszymi kamieniami. Układając kamienie, należy pamiętać o pozostawieniu miejsce dla roślin.

Jak wybrać najlepsze miejsce na nasz skalniak?

Najbardziej naturalnie ogród skalny będzie prezentował się na naturalnym wzniesieniu czy skarpie. Jeśli mamy do czynienia z płaską powierzchnią, najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednie dostosowanie wysokości skalnika do wielkości ogrodu. Może to być np. niewielki pagórek, wzmocniony kamieniami i  nasadzeniami ze skalnych roślin. Najbardziej optymalne będzie umiejscowienie skalniaka w miejscu w pełni nasłonecznionym. Pozwoli to nam, na posadzenie różnych gatunków roślin kwitnących w różnych porach roku. Jeśli ogród znajduje się jednak w półcieniu, warto pomiędzy kamieniami umieścić paprocie i niskie krzewy o przewisających pędach. Rośliny skalne lubią wilgoć, ale nie służy im woda stojąca lub długo utrzymująca się w okolicy korzeni. Dlatego warto zadbać o przepuszczalne podłoże. Najlepiej sadzić je w pobliżu skał węglanowych.

Czego nie należy robić?

– Unikajmy budowania skalniak z kamieni polnych, gdyż nie stworzą one idealnej kompozycji skalnej.

-Zwykła ziemia niezbyt nadaje się dla roślin skalnych. Warto jest więc zadbać o kamieniste podłoże. Koniecznie należy zmieszać je z grysem czy żwirem, aby poprawić przepuszczalność podłoża.

-Rośliny najlepiej jest łączyć w grupy o podobnych wymaganiach

-Warto zachować jest równowagę między roślinnością a kamieniami. Wśród kamieni najlepiej będą prezentować się rośliny o kulistym kształcie.

-Lepiej nie sadzić na skalniakach roślin i drzew szybko rosnących, gdyż po niedługim czasie zdominują całą kompozycję. Najlepiej wybierać miniaturowe odmiany i wolno rosnące odmiany iglaków.

Pielęgnacja skalniaka:

Po założeniu skalniaka należy systematycznie sprawdzać stabilność naszych kamiennych konstrukcji, a także upewnić się czy rośliny pewnie tkwią w podłożu. Zwłaszcza w przypadku, gdy zostały posadzone w szczelinach. Może się zdarzyć, że trzeba będzie po prostu dosypać ziemi. Dopóki rośliny się nie przyjmą, warto je obficiej nawadniać. Dla większości roślin skalnych podlewanie w późniejszym okresie jest konieczne jedynie w czasie suszy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *