Świąteczne rośliny, czyli czym ozdobić dom

Świąteczne rośliny, czyli czym ozdobić dom

Święto Zaduszne już za nami co oznacza oczywiście oficjalny początek okresu świątecznego. Zima nie oznacza jednak że musimy rezygnować z zieleni i roślin, dlatego zajrzyjmy jacy to przedstawiciele flory mogą pomóc nam w przystrojeniu domu.

Choinka

Bez niej święta nie są kompletne, musimy więc zacząć od tradycyjnego drzewka. Tutaj nie mamy zbytniego wyboru – musimy wybrać iglaka. Wśród wiecznie zielonych krzewów najpopularniejszy jest oczywiście świerk (Picea), choć ze względu na swoje przywiązanie do igieł coraz większą estymą zdaje się być darzona jodła (Abies). Do tej wielkiej trójcy należy doliczyć jeszcze sosna (Pinus), choć ze względu na swoje dość oszczędne uliścienie nie jest tak powszechna.

Dobór drzewka jeszcze przed nami, choć jeśli chcemy mieć ładnie przystosowany do warunków domowych drzewko, możemy zaopatrzyć się w nie wcześniej. Ważne abyśmy dali choince czas zarówno na aklimatyzację przed zimą, jak i po okresie świątecznym i przesadzili ją do ogrodu gdy będzie gotowa.

kwiat bożonarodzeniowy

Poinsecja

Zwana też wilczomleczem pięknym, jej łacińska nazwa to Euphorbia pulcherrima i jest jedną z popularniejszych roślin doniczkowych w Europie. Nic dziwnego – to wyjątkowo urodziwy kwiat, który na dodatek potrafi cieszyć przez długie lata, ponieważ jej najbardziej ozdobną częścią nie są kruche kwiatki, lecz kolorowe liście.kaktus zimowy

Kaktus bożonardzeniowy

Czyli właściwie Schlumbergera znana też jako  grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy, a także róża bożonarodzeniowa i piwonia ciesielska. Masa nazw i jedna prawidłowa – schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata). Cieszy oko różnokolorowymi kwiatami, nie jest trudna w pielęgnacji.jemioła

Jemioła

Zawieszona w kluczowym miejscu umożliwia pocałunki, które zwiastują szczęście na zbliżający się rok. Jej łacińska nazwa to Viscum album, raczej nie jest uprawiana ze względu na swój półpasożytniczny sposób odżywiania. Do zdobycia na większości straganów.rośliny świąteczne

Ostrokrzew

Bardziej popularny w krajach anglosaskich, powoli zaczyna być elementem wystroju świątecznego również w Polsce. Ilex aquifolium jest krzewem liściastym, słabo znoszącym niskie temperatury w zimie, dlatego jego uprawa w naszym kraju nie należy do łatwych.

Cokolwiek wybierzemy, postarajmy się by była to nie tylko dekoracja domu, ale też nowy domownik, który nie trafi na śmieci zaraz po świętach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *