Wiosna w ogrodzie, czyli początek sezonu ogrodniczego

Wiosna w ogrodzie, czyli początek sezonu ogrodniczego

Wprawdzie do wiosny zostało nam jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz warto wiedzieć, od jakich prac ogrodowych powinniśmy rozpocząć sezon na swojej działce. Może to być doskonała motywacja np. do zakupu brakujących sprzętów ogrodniczych, które teraz poza sezonem dostępne są w korzystnych cenach. Oto kilka porad na temat tego, jak przywitać wiosnę w swoim ogrodzie.

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac w marcu, należy uważnie śledzić prognozę pogody. Tak naprawdę okazuje się, że najwięcej szkód w naszym ogrodzie mogą wyrządzić nie zimowe siarczyste mrozy, a wiosenne przymrozki. Zimowe okrycia roślin zdejmujemy dopiero wtedy, gdy pogoda jest już ustabilizowana.

Koniec zimowego snu

Sezon ogrodniczy zaczyna się tak na dobrą sprawę w marcu. Wtedy też możemy przystąpić do pierwszych prac. Przede wszystkim musimy oszacować, jak nasza działka przetrwała zimę i zabrać się do porządkowania tego co zastaniemy. Na początek warto zabrać się za trawnik, ponieważ z reguły stanowi on największą część ogrodu. Murawę należy przede wszystkim dokładnie wygrabić – usuniemy w ten sposób pozostałe jeszcze z jesieni obumarłe części roślin oraz liście. Po oczyszczeniu trawnika niezwykle przydatnym zabiegiem będzie wertykulacja. Polega ona na wykonywaniu pionowych nacięć darni, dzięki którym trawa będzie mogła łatwiej oddychać oraz pobierać składniki odżywcze.

Ostre cięcie

Połowa marca to dobry moment na wykonanie niezbędnych cięć w ogrodzie. chodzi tu przede wszystkim o krzewy i drzewa. Te pierwsze należy skrócić o mniej więcej ¼ co sprawi, że nie tylko wypuszczą nowe pędy, ale będą też obficie kwitnąć. W przypadku drzew liściastych jest to odpowiedni moment, ponieważ w tym czasie z uciętych gałązek nie będzie sączył się sok.

Początek sezonu ogrodniczego to także dobry moment na zaplanowanie zmian w architekturze ogrodowej. Zanim rośliny zaczną swój wzrost i kwitnienie, możemy wykonać różnego rodzaju prace ziemne i np. wzbogacić ogród o nowe ścieżki, przęsła czy inne tego typu elementy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *