Ścieżki ogrodowe powinny nie tylko pasować do stylu naszego zielonego zakątka, ale również mieć odpowiedni kształt i funkcjonalność. Jak powinna wyglądać właściwie wytyczona alejka?
O ścieżkach ogrodowych pisaliśmy niedawno. Tym razem zajmiemy się nieco innymi jej aspektami. Gdy już wiemy, co i gdzie będzie umiejscowione w ogrodzie, warto zastanowić się nad samym wyglądem ścieżek oraz z jakiego materiału ją utworzymy.
Najbardziej uniwersalnym budulcem jest kamień. Pasować będzie do niemal każdego ogrodu. Dobrze jest urozmaicić go dodatkami, jak żwir czy ozdobne kruszywa o kontrastującej z kamieniem barwie. Tak naprawdę pomysłów na atrakcyjnie wizualnie ścieżki jest nieograniczona ilość – mogą to być odpowiednio zaimpregnowane deski, ozdobne cegły czy popularny bruk, ba, nawet zdawałoby się z mało eleganckiego, acz trwałego betonu, przy odrobinie kreatywności, można wyczarować prawdziwe .
Nie powinniśmy jednak stosować jednego rodzaju ścieżek. Skoro mamy w ogrodzie zakątki o różnych funkcjach i przeznaczeniu, dlaczego ścieżki nie miałyby też takie być? Na wstępie więc rozgraniczmy ścieżki komunikacyjne od spacerowych.
Przy projektowaniu ścieżek powinniśmy zadbać również o ich trwałość. Ścieżki przebiegające w bliskiej odległości od dużych drzewach będą narażone na niszczące działanie rozrastających się korzeni, z kolei blisko rosnące rozłożyste krzewy, będą skutecznie utrudniać przejście ścieżką.
Właściwie zaprojektowana ścieżka pozwoli nie tylko cieszyć się w pełni własnym ogrodem czy swobodnie się po nim przemieszczać, ale również zachwyci oko gości, ukazując w pełnej krasie walory estetyczne ogrodu.
Leave a Reply