Własna ścieżka

Własna ścieżka

Ścieżki ogrodowe powinny nie tylko pasować do stylu naszego zielonego zakątka, ale również mieć odpowiedni kształt i funkcjonalność. Jak powinna wyglądać właściwie wytyczona alejka?

O ścieżkach ogrodowych pisaliśmy niedawno. Tym razem zajmiemy się nieco innymi jej aspektami. Gdy już wiemy, co i gdzie będzie umiejscowione w ogrodzie, warto zastanowić się nad samym wyglądem ścieżek oraz z jakiego materiału ją utworzymy.

Rodzaj materiału

Najbardziej uniwersalnym budulcem jest kamień. Pasować będzie do niemal każdego ogrodu. Dobrze jest urozmaicić go dodatkami, jak żwir czy ozdobne kruszywa o kontrastującej z kamieniem barwie. Tak naprawdę pomysłów na atrakcyjnie wizualnie ścieżki jest nieograniczona ilość – mogą to być odpowiednio zaimpregnowane deski, ozdobne cegły czy popularny bruk, ba, nawet zdawałoby się z mało eleganckiego, acz trwałego betonu, przy odrobinie kreatywności, można wyczarować prawdziwe .

Charakter ścieżki

Nie powinniśmy jednak stosować jednego rodzaju ścieżek. Skoro mamy w ogrodzie zakątki o różnych funkcjach i przeznaczeniu, dlaczego ścieżki nie miałyby też takie być? Na wstępie więc rozgraniczmy ścieżki komunikacyjne od spacerowych.

  • Ścieżki komunikacyjne – łączą ważne miejsca o gospodarczej funkcji: szopa na narzędzia, warsztat, garaż, śmietnik, kompostownik itd. Powinny być one przede wszystkim praktyczne, a ich ozdobność może zejść na dalszy plan. Dlatego wytyczamy je jak najkrótsze, możliwie w jak najbardziej prostej linii.
  • Ścieżki rekreacyjne mają zupełnie inną funkcję. Łuki czy zawijasy to typowe ich formy – tutaj niech prowadzi nas wyobraźnia.

Przy projektowaniu ścieżek powinniśmy zadbać również o ich trwałość. Ścieżki przebiegające w bliskiej odległości od dużych drzewach będą narażone na niszczące działanie rozrastających się korzeni, z kolei blisko rosnące rozłożyste krzewy, będą skutecznie utrudniać przejście ścieżką.

Właściwie zaprojektowana ścieżka pozwoli nie tylko cieszyć się w pełni własnym ogrodem czy swobodnie się po nim przemieszczać, ale również zachwyci oko gości, ukazując w pełnej krasie walory estetyczne ogrodu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *