Wybieramy sekator!

Wybieramy sekator!

sekatorKażdy dobry ogrodnik wie, że do pracy w ogrodzie nie wystarczą tylko grabie i łopata. Jeśli nasze rośliny rzeczywiście mają być zadbane i dobrze wypielęgnowane potrzeba wielu narzędzi, w tym także i ręcznych, które ułatwią nam przeprowadzanie prac sezonowych.

Jednym z narzędzi o których nie powinniśmy zapominać jest sekator. Podstawowe narzędzie do obcinania oraz skracania różnego rodzaju gałęzi oraz żywopłotu.

Rodzajów tego sprzętu jest dosyć dużo. Wybierać możemy bowiem pomiędzy sekatorami nożycowymi, kowadełkowymi, jednoręcznymi, dwuręcznymi, i tyczkowymi.

Oczywiście każdy z nich jest zależny od tego jakie najczęściej prace wykonuje i jakie rośliny w ogrodzie posiada.

Dlaczego warto kupić sekator?

Sekatory są nieodzownym pomocnikiem wszelkiego rodzaju prac przeprowadzanych wiosną. To właśnie wtedy zajmujemy się bowiem przycinaniem gałęzi drzew liściastych oraz krzewów.

Jaki sekator kupić?

Największą popularnością spośród całego arsenału sekatorów cieszą się nożycowe i kowadełkowe. Pierwsze dzięki ułożeniu swoich ostrzy przypominają nieco tradycyjne nożyczki. Radzą sobie z pracą z młodymi gałęziami roślin jednorocznych.

Sekatory kowadełkowe z kolei mogą służyć do przycinania pędów starszych, nawet zdrewniałych. Składają się ze stalnicy oraz ostrza.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Po pierwsze na materiał z jakiego sekator jest wykonany. Najlepsze ostrza to takie, które pokryte są teflonem. Rączki z kolei dobrze jeśli będą wykonane z aluminium, uzyskamy wówczas sprzęt stosunkowo lekki i łatwy do trzymania podczas wykonywanej pracy.

Dodatkowo niektóre sekatory są pokryte materiałem antypoślizgowym, który dodatkowo ułatwia zakres wykonywanych prac.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *