Nawożenie jest niezwykle ważnym, a wręcz niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, którego nie możemy omijać, jeśli pragniemy cieszyć się bujnym i zdrowym ogrodem. W miarę możności starajmy się to robić regularnie, by rośliny w naszym zielonym zakątku otrzymywały wszystko, czego potrzebują oraz we właściwych ilościach.
Oczywiście, rośliny, dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzennemu, same potrafią uzyskać pokarm z otoczenia. Jednak ich zadanie znacznie utrudnia się na wskutek naszej ingerencji. To właśnie w ten sposób rośliny tracą swój naturalny pokarm, jakim jest nawóz powstały z opadłych liści czy resztek roślin – a brak choćby jednego ważnego składnika może prowadzić do zahamowania wzrostu, ogólnego osłabienia i w efekcie podatność na choroby czy atak szkodników. Dlatego tak potrzebne jest odpowiednie nawożenie gleby w naszym ogrodach.
Najłatwiej zakupić w sklepie ogrodniczym gotowy, wieloskładnikowy nawóz. Wybór nie nastręcza żadnych trudności, albowiem produkowane są nawozy specjalnie pod określony gatunki czy grupy roślin. Istnieją także nawozy ogólnego stosowania do każdego rodzaju roślin. Wystarczy rozsypać wokół roślin, delikatnie wymieszać z ziemią, a następnie podlać. Pamiętajmy, by stosować się do instrukcji producenta, gdyż nadmiar nawozu również może szkodzić.
Dla leniwych, lub nie mających zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu, wymyślono nawozy o spowolnionym działaniu. Nawóz rozsypujemy w pobliżu roślin raz w roku – najlepiej na początku cyklu wegetacyjnego, podlewamy, a potem już tylko cieszymy się z pięknego wzrostu naszych roślin. Nawóz taki będzie stopniowo uwalniał wszelkie niezbędne substancje wzbogacające glebę. Jedyną wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena tegoż nawozu.
Zamiast syntetycznych środków możemy również zastosować nawóz o naturalnej proweniencji. W tym celu możemy posłużyć się kompostownikiem, obornikiem lub tzw. biohumusu czyli nawozu będącego produktem działania dżdżownic kalifornijskich (kompostowych). O zaletach kompostownika pisaliśmy już swego czasu. Podobne efekty daje nawożenie obornikiem. Mało tego, w sklepach ogrodniczych od jakiegoś czasu można natrafić na bezzapachowy obornik w postaci granulowanej lub suszonej. Z kolei biohumus kupimy w stanie ciekłym. Należy go rozmieszać z wodą i podlewać nim rośliny. Nawozy naturalne mają tę wyższość nad syntetycznymi nawozami, że nie tylko wzbogacają glebę, ale również poprawiają jej strukturę. Poza tym są w pełni bezpieczne w stosowaniu, a ich nadmiar nie wpływa negatywnie na zdrowie roślin.
Leave a Reply