Zadbaj o trawnik

Zadbaj o trawnik

Trawnik to wizytówka ogrodu, dlatego musi prezentować się znakomicie. To tutaj rozkładamy kocyk, żeby zażyć kąpieli słonecznych, tutaj bawią się dzieci, tutaj organizujemy grilla z przyjaciółmi. Aby trawa była zadbana pielęgnacja powinna być zaplanowana i przede wszystkim regularna.

 

Podlewanie i koszenie to podstawa. W upalne dni trawnik trzeba podlewać niemal codziennie. Najlepiej robić to wcześnie rano, bo podlewanie roślin w południe, kiedy świeci mocne słońce, może szkodzić być szkodliwe. Wieczorne podlewanie również nie jest wskazane, bo wilgoć, która będzie utrzymywała się w nocy, kiedy jest zdecydowanie chłodniej, może okazać się dobrym środowiskiem do rozwoju pleśni.

Koszenie wymaga więcej wysiłku, ale wystarczy przycinać trawę co dwa tygodnie. W szczególnych przypadkach – co tydzień, jeśli pogoda bardzo dopisuje wzrostowi trawy. W zależności od wielkości trawnika używa się różnego rodzaju kosiarek. Trawniki o bardzo dużej powierzchni najlepiej kosić traktorkami.

Trzecim elementem jest nawożenie oraz usuwanie chwastów. Najczęściej spotykanym chwastem jest perz, którego ciężko wytępić jednorazowo. Najlepiej zacząć zanim założy się trawnik – wybierać korzeni po przekopaniu ziemi. Ale jeśli na trawniku nadal pojawia się perz, trzeba zastosować oprysk herbicydami. Opryskuje się dopiero wtedy, gdy perz jest wyrośnięty i ma już rozwinięte listki. Z kolei nawożenie azotem, potasem i fosforem pomaga utrzymać trawę w dobrej kondycji. Powinno się nawozić trzy do czterech razy w sezonie.

W istocie pielęgnacja trawnika jest dość skomplikowana, bo czasami pojawiają się niechciane mchy lub inne rośliny. Często trawnik po zimie jest w fatalnym stanie i trzeba dołożyć wielu starań, aby przywrócić jego świetność. Dobrze jest w takiej sytuacji poradzić się kogoś bardziej doświadczonego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *