Założenie i pielęgnacja trawnika

Założenie i pielęgnacja trawnika

Wydawać by się mogło, że nie ma prostszego sposobu na zagospodarowanie przydomowego ogródka jak tylko założyć trawnik. Nic bardziej mylnego. Utrzymanie trawnika w dobrym stanie wymaga trochę wysiłku i sporo doświadczenia.

 

Zanim zabierzemy się do siewu, musimy odpowiednio przygotować teren. Jeżeli jest on bardzo wilgotny, należy założyć rurki drenarskie, które odprowadzają nadmierną ilość wody np. do rowu. Na dreny układa się warstwę żwiru, a na nią warstwę gleby urodzajnej o grubości od 10 do 15 centymetrów. Trawa będzie rosła najlepiej na podłożu o pH wynoszącym od 5,5 do 6,5. Na glebie o zbyt wysokim odczynie kwasowości wyrosną chwasty, natomiast na ziemi o niskim pH – mchy.

Nasiona traw różnią się od siebie dlatego należy wybrać gatunek zgodnie z przeznaczeniem trawnika. Inną trawę wybieramy do trawnika ozdobnego, inną do boiska sportowego i inną na teren łąkowy. Różne gatunki mają także różne preferencje co do wysokości temperatur oraz wilgotności. Najlepszym czasem na siew jest kwiecień, maj oraz sierpień i wrzesień. Zbyt późne posianie trawy doprowadzi do jej przemarznięcia. Głębokość siewu powinna wynosić około 1 centymetra. Następnie przykrywamy nasiona ziemią za pomocą grabi, kolczatki, bądź wałując teren. Przeważnie 1 kilogram nasion wystarcza na obsianie 30-40 metrów kwadratowych.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy koszenie, nawożenie, podlewanie oraz napowietrzanie. Częstotliwość koszenia zależy od rodzaju trawy oraz jej przeznaczenia. Trawniki ozdobne, aby były dobrze utrzymane powinny być koszone nawet dwa razy w tygodniu na wysokość około 3-4 centymetry. Tereny zielone przy osiedlach lub te przeznaczone pod sport i rekreację wystarczy przycinać raz w tygodniu na wysokość 4 centymetrów. Natomiast te parkowe oraz w miejscach zacienionych maksymalnie 5 razy do roku lub wcale, jeśli nasłonecznienie jest bardzo słabe. W zależności od powietrzni terenu wybieramy rodzaj kosiarki: podcinarki żyłkowe, kosy spalinowe, kosiarki bębnowe, nożowe rotacyjne lub nożowe listwowe.

Najlepiej nawozić trawnik nawozem organicznym – rozkładamy cienką warstwę kompostu na całej powierzchni. Przed zastosowaniem nawozów mineralnych należy dokładnie wygrabić trawnik i pamiętać o tym, aby nie stosować go kiedy jest mokry, bo doprowadzi to do spalenia źdźbeł trawy. Należy stosować go 3 razy w sezonie: wiosną, w środku lat i pod koniec sierpnia. Nawożenie późna jesienią osłabia rośliny, co spowoduje ich zmarznięcie po nadejściu przymrozków.

Młody trawnik należy podlewać częściej, ale w mniejszych ilościach. Trawnik już ukorzeniony można podlewać raz w tygodniu większą ilością wody. Bardzo ważne jest napowietrzanie gleby poprzez aerację, czyli nakłuwanie podłoża, lub wertykulację, czyli nacinanie gleby i usuwanie mchów. Nie należy zapominać także o odchwaszczaniu oraz grabieniu w celu usunięcia skoszonej trawy lub liści opadających z drzew.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *