Zanim spadnie śnieg

Zanim spadnie śnieg

Jeszcze nie zaczęła się jesień, ale już wszyscy powoli przygotowują się do sezonu zimowego. Aby tak jak co roku drogowców zima i nas nie zaskoczyła, warto może dokonać porządnej inwestycji – zakupić odśnieżarkę.

Jeśli posiadamy trochę chodnika do odśnieżenia, podjazd do garażu nieco ścieżek ogrodowych, to doskonale wiemy, jaka to katorga odśnieżać taki obszar ręcznie. Jeśli nie chcemy poświęcać co dzień godziny, lub i więcej na taką „darmową siłownię” – odśnieżarka jest właśnie tym, czego potrzebujemy. Urządzenie takie nie należy jednak do tanich sprzętów, więc chybiona inwestycja, nie wchodzi w grę. Na co więc zwracać uwagę przy kupnie?

Elektryczna czy spalinowa?

Rodzaj napędu odśnieżarki to kwestia kluczowa. Jeśli mamy mały obszar do odśnieżania, a nie mieszkamy na wsi, gdzie opady śniegu są większe, to możemy pomyśleć o odśnieżarce elektrycznej. Oczywiście musimy pamiętać o doprowadzeniu do niej prądu, co nie zawsze jest sprawą łatwą, gdyż kabel z prądem nie może być dłuższy niż 30-40 metrów. Poza tym takie odśnieżarki maja ograniczoną moc i w przypadku większych zasp łatwo uszkodzić silnik zbyt dużym obciążeniem. Stąd do większych obszarów i śniegów poleca się odśnieżarki spalinowe ze wspomaganiem napędu. Choć silnik spalinowy – w przeciwieństwie do elektrycznego – wymaga konserwacji i przeglądu, a także jest głośny, to przy naprawdę ciężkich śniegach jest niezastąpiona.

Podstawowe parametry odśnieżarek

Kupując odśnieżarkę o najważniejszych parametrów, na jakie trzeba patrzyć, jest jej moc oraz szerokość i wysokość robocza – tutaj kalkulacja jest prosta – im więcej tym lepiej. Wpływa to na szybkość i skuteczność odśnieżania. Ważny jest także rodzaj wirnika. Mniej wydajne jednostki będą posiadać wirnik jednostopniowy, bardziej wydajne – dwustopniowe. W odśnieżarkach jednostopniowych, mamy do czynienia ze świdrem, który jednocześnie zgarnia i wyrzuca śnieg, w jednostkach dwustopniowych zaś, każdą z tych czynności wykonuje oddzielny wirnik.

Jeśli chcemy, by zakup odśnieżarki była udaną i wieloletnią inwestycją, niestety musimy zainwestować w sprawdzoną firmę o dobrym i rzetelnym serwisie, a koszt takich inwestycji bywa ogromny. Ale zdecydowanie lepiej dozbierać pieniędzy, niż spędzić zimę na pielgrzymkach do punktu serwisowego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *