Zielony balkon

Zielony balkon

Mieszkanie w mieście ma swoje zalety, ale nie da się zaprzeczyć, że mieszkańcom dużych miast brakuje kontaktu z naturą. Tylko nieliczni „miastowi” mogą cieszyć się działką. Reszta może jedynie zaaranżować coś na kształt małego ogródka na balkonie.

 

Rośliny balkonowe to przede wszystkim rośliny ozdobne, chociaż niektórzy uprawiają także zioła. Najczęściej uprawianymi kwiatami są pelargonie, bo mają długi okres kwitnienia i nie są bardzo wymagające pod względem pielęgnacji. Pelargonie to rośliny, których naturalnym środowiskiem jest Afryka południowa, więc lubią ciepło i nasłonecznienie, natomiast źle znoszą przymrozki. Toteż nie można trzymać je na balkonie przez cały rok – jesienią i zimą powinny odpoczywać w piwnicy lub innym miejscu, gdzie nie grozi im zmarznięcie. Sadzonki pelargonii można kupić już w kwietni, ale lepiej poczekać z wysadzeniem do połowy maja, kiedy pogoda jest bardziej pewna. Kwitną nawet do sierpnia, jeśli są nawożone i często podlewane – o tym trzeba pamiętać szczególnie w upalne dni i podlewać codziennie, najlepiej wczesnym rankiem, zanim słońce zacznie przypiekać. Istnieją różne odmiany pelargonii, niektóre mają pachnące cytrynowo liście, ale przeważnie trochę mniej atrakcyjne kwiaty.

Jeśli chcemy ubrać z zieleń możliwie największą powierzchnię balkonu, to powinniśmy zdecydować się na rośliny pnące. Ich zaletą jest to, że zapobiegają nagrzewaniu się ścian budynku w upalne dni. Poza tym, wyglądają naprawdę imponująco kiedy się już rozrosną. Bardzo odporny jest winobluszcz pięciolistkowy, więc to dobry wybór dla początkujących ogrodników. Ale jeśli boimy się, że rośliny będą zbyt intensywnie rozrastać się, to wybierzmy powojniki, które nie rosną zbyt wysoko, za to pięknie kwitną.

Takie i inne pomysły na aranżacje balkonu można znaleźć w magazynach o tematyce ogrodniczej, stronach internetowych poświęconych aranżacji wnętrz lub na forum budowlanym – tutaj mamy okazję, aby zadać pytanie dotyczące interesujących nas zagadnień. Internet ma ta przewagę, że umożliwia szybką odpowiedź, więc jeśli nurtuje cię jakieś zagadnienie, nie czekaj. Pytaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *