ZIMOWIT

ZIMOWIT

W przyrodzie, naturalne miejscem występowania zimowitu są olbrzymie przestrzenie ciągnące się od Alp i basenu Morza Śródziemnego przez Azję środkową, aż po Chiny i Indie.  Istnieje kilkadziesiąt gatunków tego kwiatu. Najczęściej rosnące na wyżynnych, podgórskich i górskich. Kwiaty te najbardziej lubią żyzne, wilgotne podłoże. W ogrodach uprawia się je przeważnie w rabatach, czasami na trawnikach lub między rzadko rosnącymi drzewami. Wymagają słonecznych stanowisk i próchniczo-gliniastej, zasobnej i wilgotnej gleby. Na odpowiednich stanowiskach mogą rosnąć kilka lat bez wykopywania bulw. Gatunki niższe i kwitnące wiosną sadzi się przeważnie w ogródkach skalnych.

Zimowity wcześnie rozpoczynają wegetację, wypuszczając kilka odziomkowych, eliptycznych, żebrowatych lub falistych liści. Zasychają one na początku lata i bulwy przechodzą okres spoczynku. Liście można usuwać dopiero po całkowitym zaschnięciu. Trawniki i łąki obsadzone zimowitami nie powinny być koszone, zanim zaschną liście. Lato jest odpowiednią porą na ewentualne wykopanie, przesuszenie, rozdzielenie bulw i posadzenie na nowym miejscu. Jesienią (czasami już pod koniec sierpnia) zaczynają rozwijać się lejkowate, z długą rurką kwiaty. Gatunki te zawiązują nasiona w trzykomorowych torebkach. Można je wysiewać zaraz po tym, jak dojrzeją – wymagają przemrożenia.

Dostępne są na naszym rynku w dziewięciu odmianach:

Colchicum agrippinum (zimowit dziki) – mieszaniec ogrodowy o wysokolancetowatych, falistych liściach i różowo-karminowych, mazaikowatych, około pięciu centymetrów długości ma sam kwiat. Zimowit dziki kwitnie do okresu wczesnej jesieni.

Colchicum autumnale (zimowit jesienny) – gatunek europejski, u nas niemal chroniony. Liście (najczęściej dwa lub trzy) lancetowate, wzniesione. Kwiaty długości około trzech, czterech centymetrów, liliaróżowe, kwitną na przełomie sierpnia i września. Rzadziej uprawiane są odmiany o białych kwiatach.

Colchicum bornmuelleri (zimowit Bornmullera) – pochodzi z Turcji. Liście szerokolancetowate, długości ponad dwudziestu centymetrów. Kwiaty okazałe, osiągające długość do siedmiu centymetrów są intensywnie lilaróżowe i mają białą nasadę płatków. Kwitną we wrześniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *