Cyklameny – jak pielęgnować cyklamen perski?

Cyklameny – jak pielęgnować cyklamen perski?

Zastanawiasz się, jakie kwiaty doniczkowe wybrać, by urozmaicić zimowy parapet w swoim wnętrzu? Jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących zimą, którą możesz ustawić w chłodnym salonie czy przedpokoju, jest cyklamen perski. Mylony niekiedy z zimozielonym fiołkiem alpejskim cyklamen będzie podnosił na duchu każdego „zarażonego” jesienno-zimową chandrą. Sprawdź, jak sadzić i pielęgnować cyklamen perski.

Cyklamen perski ma nietypowy okres kwitnienia – od jesieni do wiosny. Właśnie z tego powodu jest często wybierany przez domowych ogrodników, którzy chcą także od października od marca cieszyć oko pięknem kwiatów.

Przykuwającą wzrok cechę stanowi także kolor cyklamenu. To nie tylko popularny fiolet, ale także inne barwy: biel, lila, róż czy czerwień. Roślina cechuje się stosunkowo grubymi, ale kruchymi łodygami oraz sercowatymi liśćmi udekorowanymi charakterystycznymi srebrnymi wzorkami w kształcie żyłek. Co trzeba zrobić, by zyskać taki efekt?

Przeczytaj także: Zioła w skrzynce – jak je uprawiać?

Cyklamen perski – stanowisko i gleba do rośliny doniczkowej

W przeciwieństwie do fiołka alpejskiego, z którą to odmianą często mylony jest cyklamen perski, roślina nie jest mrozoodporna i nadaje się tylko do hodowli we wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że cyklamen potrzebuje stanowiska o niezbyt wysokiej temperaturze, ok. 15°C. Najlepiej będzie zatem, gdy dla cyklamenu przeznaczysz parapet od północnej strony mieszkania. Dodatkowo warto zapewnić cyklamenom trochę cienia, ponieważ w pełnym słońcu – nawet zimowym – nie będą się prawidłowo rozwijać.

Podłoże pod cyklameny powinno być żyzne, o lekko kwaśnym odczynie. Cyklameny lubią bowiem glebę o wskaźniku pH wynoszącym między 4,5 a 5,5. Taki odczyn ma np. ziemia do roślin kwasolubnych ZIEMOVIT – mieszkanka wzbogacona dodatkowo torfem i mikroelementami (m.in. potas, magnez i azot).

Sadzenie cyklamenów w doniczkach – jak to robić?

Cyklameny można wyhodować z własnej rozsady, jednak nie jest to rozwiązanie dla niecierpliwych. Samo wykiełkowanie nasion może trwać 2 miesiące, a zanim Twoja roślina obrodzi w piękne kwiaty, może minąć nawet rok.

cyklamenRozwiązaniem jest zakup sadzonki w sklepie ogrodniczym. Na początek, zaraz po przyniesieniu sadzonki cyklamenu, trzymaj ją w chłodnym miejscu przez kilka dni – cyklamen musi się zaaklimatyzować.

Jak dbać o cyklamen doniczkowy?

Pamiętaj, że cyklameny perskie potrzebują wilgotnego powietrza. Nie można jednak zraszać liści czy kwiatów. Najlepiej postawić doniczkę na podstawce z wodą i żwirkiem, tak by dno doniczki nie stykało się z wodą. Pojemnik, w którym znajduje się cyklamen, można dodatkowo włożyć do kolejnej donicy wypełnionej wilgotnym torfem.

Podlewanie cyklamenów również wymaga ostrożności. Jeśli gleba jest lekka i pyli się, należy przystąpić do nawadniania. Włóż doniczkę do wiaderka z wodą na ok 15 minut. Po tym czasie wyciągnij pojemnik i nie dolewaj już wody. Pamiętaj, nie wolno zamoczyć bulwy rośliny, ponieważ będzie to skutkować obumarciem kwiatów.

Poza podlewaniem pozostaje także czyszczenie liści cyklamenu perskiego. Jeśli chcesz odkurzyć kwiaty doniczkowe, należy to zrobić miękkim pędzelkiem. Nie wolno moczyć liści ani używać preparatów do nabłyszczania liści.

Jeszcze więcej porad dotyczących uprawy roślin doniczkowych (i nie tylko!) znajdziesz na stronie ZIEMOVIT.PL.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *