Zastanawiacie się, jak urozmaicić swój ogród? Godnym uwagi i praktycznym pomysłem jest wzbogacenie ogrodowej flory o ciekawy gatunek rośliny, taki, który nie tylko będzie cieszył oczy, ale i wyda smaczne owoce. Polecamy w tym miejscu jagodę kamczacką.
Podstawowe informacje
Jagoda kamczacka, znana także jako wiciokrzew kamczacki, przywędrowała do Polski z Azji północno – wschodniej. Jest rośliną dekoracyjną, długowieczną, której owoce można jednak z powodzeniem spożywać. Kwitnie od kwietnia do czerwca, a jagody – mięsiste i intensywnie fioletowe – dojrzewają szybko, bo już w połowie maja.
Uprawa
Jagoda kamczacka jest dobrze przystosowana do naszego klimatu. Doskonale znosi kilkudziesięciostopniowe mrozy, dlatego nie są jej straszne nasze wiosenne przymrozki. Nie ma też szczególnych wymagań, jeśli chodzi o glebę – wystarczy, że będzie żyzna i okresowo nawożona. Jagoda kamczacka najlepiej przyjmie się na stanowisku słonecznym. Wpłynie to na wydajność rośliny i jakość owoców, które będą o wiele smaczniejsze. Krzew ten nie wymaga praktycznie przycinania przez kilka pierwszych lat od posadzenia, nie potrzebuje także wsparcia w walce ze szkodnikami czy chorobami, które omijają ten gatunek rośliny.
Walory
Ten rodzaj krzewu uprawiany jest przede wszystkim ze względu na owoce oraz ich ilość. Jagody są bardzo smaczne, nadają się do spożycia w postaci nieprzetworzonej oraz w formie przetworów (soków, konfitur). Można je też mrozić i suszyć. Szczególną właściwością jagody kamczackiej jest fakt, że jest to krzew bardzo plenny. Dorosły krzaczek potrafi wydać nawet ok. 4 kilogramów owoców! Te z kolei zawierają witaminę A i C, w zależności od odmiany bogate są w żelazo, miedź, i jod. Podsiadają więc właściwości wzmacniające i antyseptyczne, wspierają procesy odtruwania organizmu.
Odmiany
Wśród odmian uprawianych w Polsce należy wymienić takie, jak Wojtek, Atut, Duet, Czelabinka, Sinogłaska, Wołoszebnica oraz odmiana czarna, zielona czy brązowa. Decydując się na uprawę jagody kamczackiej, warto zakupić dwie różne sadzonki i posadzić je obok siebie, co wpłynie na właściwe zapylenie roślin. Każda z odmian różni się nieco wielkością owoców oraz ich właściwościami smakowymi.
Castorama dba o ogród
Wielkimi krokami zbliża się czas wiosennych porządków w ogrodzie. Wie o tym Castorama, która w ferworze urodzinowego szaleństwa – sklep obchodzi właśnie 17 rocznicę istnienia – nie zapomina o tym, co niezbędne, by odpowiednio zadbać o ogród. Zdecydujmy się więc na zakup sadzonek, sprawdźmy, w jakie narzędzia i akcesoria musimy się zaopatrzyć. Niektóre artykuły znajdziecie tutaj: http://www.castorama.pl/katalog-produktow/pielegnacja-roslin.html.Sezon ogródkowy czas zacząć!
Foto: Photo credit: Scott Bauer, USDA ARS / Foter / Public domain
Photo credit: Aivar Ruukel / Foter / CC BY-NC-SA
Leave a Reply