Drewno jest materiałem bardzo często stosowanym w architekturze ogrodowej. Nie tylko prezentuje się atrakcyjnie i dobrze współgra z zielenią ogrodu, ale także jest solidne. Jednak aby cieszyć się dobrym wyglądem i stanem swojej altanki, przęseł lub mebli, drewniane elementy wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Elementy architektury ogrodowej oraz meble są zazwyczaj wykonywane z rodzimych gatunków drewna jak np. dąb, buk, sosna lub świerk. Drewno egzotyczne występuje rzadziej np. w formie desek tarasowych. Zarówno rodzime, jak i egzotyczne gatunki narażone są na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto na ich kondycję mogą mieć wpływ tzw. czynniki biotyczne czyli grzyby oraz pleśń.
Grunt to impregnat
Jeśli przygotowujemy nowo zakupione drewniane elementy, pierwszą powłoką jaką naniesiemy na materiał jest impregnat. To on zabezpieczy meble lub balustrady przed grzybami, pleśnią oraz owadami. Impregnat występuje zarówno w wersji dekoracyjnej jak i bezbarwnej.
Ochrona i kolor
Po nałożeniu warstwy bazowej lub w przypadku drewna zaimpregnowanego fabrycznie, możemy przystąpić do nakładania warstwy dekoracyjnej. Może to być np. olej, lakier, lakierobejca, emalia lub lazura. Wybór preparatu jest uzależniony od efektu jaki chcemy uzyskać. Przykładowo olej dobrze wnika w strukturę drewna i podkreśla naturalny rysunek słojów. Z kolei lakier tworzy twardą i połyskliwą powierzchnię. Niestety ta powłoka jest bardziej narażona na uszkodzenia i pęknięcia, w związku z czym wymaga częstszej konserwacji.
Technika
Podczas malowania drewna należy pamiętać, aby kolejne warstwy preparatu nie były zbyt grube. Najlepszy efekt osiągniemy jeśli pomalujemy drewno więcej razy, ale cieńszymi powłokami. Wtedy będziemy mieć pewność, że preparat dobrze wniknął w podłoże. Warto także unikać uniwersalnych rozwiązań – inny preparat sprawdzi się dobrze na meblach ogrodowych (lakierobejca), a jeszcze inny będzie odpowiedni do gatunków egzotycznych (olej).
Trzeba także mieć na uwadze, że przed rozpoczęciem każdego sezonu należy przeprowadzić kontrolę stanu drewnianych elementów architektury ogrodowej. Wprawdzie producenci wskazują, ze ich środki wystarczają na 3-4 lata, jednak niewielkie uszkodzenia w niektórych przypadkach możemy naprawić miejscowo i w ten sposób zabezpieczyć trwale materiał.