Jak dbać o rośliny w grudniu?

Jak dbać o rośliny w grudniu?

agroW grudniu zdecydowanie bliżej nam do myślenia o prezentach pod choinkę niż o trosce związanej z naszymi roślinami. Te są jednak w tym okresie wyjątkowo narażone i powinniśmy poświęcać im nieco czasu. Mówimy tutaj o roślinach, które znajdują się, zarówno w naszym otwartym ogrodzie, jak i na tarasach, balkonach, a nawet wewnątrz naszego domu.

 

Jakie kroki powinniśmy poczynić, jeśli chodzi o rośliny znajdujące się na otwartej przestrzeni ogrodowej? Niezwykle ważne są wszelkie rodzaje bylin oraz krzewów, znajdujących się na naszej działce. Te muszą być dostatecznie okryte przed bardzo złośliwym dla nich działaniem silnego wiatru oraz ujemnych temperatur panujących na zewnątrz. Kolejnym naszym zadaniem powinno być regularne odśnieżanie naszych roślin. Nie chodzi tutaj jednak o przejechanie po nich odśnieżarką lub odgarnianie za pomocą łopaty, a jedynie o swobodne strzepanie śniegu z gałęzi oraz liści, ponieważ jego nadmiar jest w stanie je połamać. Rabaty z roślinami cebulkowymi powinniśmy dokładnie wyściółkować za pomocą kory bądź słomy.  W okresie grudniowym bardzo ważna jest czujność i ostrożność. To czas, w którym może spaść śnieg, a także niechciany lód. Musimy pamiętać o tym, aby naszych ogrodowych czy też przydomowych śnieżek nie obsypywać za pomocą soli, ponieważ jest ona szkodliwa dla wielu roślin, mimo że nam pomaga utrzymać równowagę. Zamiennie możemy jednak zastosować wiele innych skutecznych antypoślizgowych substancji, takich jak piasek.

O czym zaś powinniśmy pamiętać w przypadku naszych roślin, znajdujących się w bardziej zabudowanych przestrzeniach? To, że gdy na dworze jest mocno minusowa temperatura, a w naszych domach jest i tak ciepło, nie oznacza, że rośliny, które się w nim znajdują są całkowicie bezpieczne i nie musimy się o nie martwić. Zima jest problemowa pod tym względem, że roślinom na zewnątrz doskwiera wiatr i mróz, a tym znajdującym się w domu zaś ciepło oraz wysuszone powietrze. Problemy wówczas mogą mieć głównie kwiatki doniczkowe, które powinniśmy umieszczać w pomieszczaniach o mniejszej temperaturze. Problemem może być także bardzo krótki grudniowy dzień, dlatego też niektóre z roślin powinniśmy specjalnie naświetlać.

Pod tym linkiem kryje się także inna niezbędna wiedza o roślinach!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *