Jak rozmnażać iglaki latem?

Jak rozmnażać iglaki latem?

Od połowy lipca do końca września można rozmnażać iglaki przez tworzenie sadzonek (tzw. rozmnażanie wegetatywne). To sprawdzony i prosty sposób, dzięki któremu w przyszłym roku będziesz mógł cieszyć się większą liczbą ulubionych krzewów iglastych. W tekście podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzać rozmnażanie.

Sierpień i wrzesień to dobry termin na rozmnażanie wegetatywne, ponieważ wówczas pędy są twardsze niż wiosną i jednocześnie dostatecznie elastyczne, aby dało się je łatwo wyciąć lub wyrwać. Największą zaletą tworzeniu sadzonek iglaków jest to, że rośliny potomne zachowują wszystkie cechy roślin macierzystych – kolor igieł, tempo wzrostu, wymagania odżywcze czy kształt. Dzięki temu nie musisz planować od nowa sposobu ich pielęgnacji.

W sezonie letnim rozmnażanie wegetatywne iglaków dotyczy przede wszystkich dwóch rodzajów roślin iglastych: jałowców oraz tui (popularnie zwanych „żywotnikami”). ZIEMOVIT pokaże krok po kroku, jak przygotować sadzonki, aby nie uszkodzić macierzystej rośliny i zapewnić sadzonkom warunki do wzrostu – sprawdź sam!

Skąd pobierać sadzonki do rozmnażania wegetatywnego?

Materiał na sadzonki krzewów iglastych pobiera się zawsze ze zdrowych pędów, czyli pozbawionych brązowo-żółtych przebarwień (nie dotyczy to rzecz jasna tui o żółtych łuskach) lub białego nalotu. Sadzonki warto pobierać z dorodnych krzewów, które mają 2 lata i nie są zdrewniałe.

Jak pobierać sadzonki z pędów iglaków?

Po wybraniu odpowiedniego pędu przystępujemy do przygotowania sadzonki. Fragment pędu z wierzchołka o długości ok. 10 cm można uciąć za pomocą bardzo ostrego noża, ale bezpieczniej jest go urwać energicznym ruchem w dół. Dzięki temu można zyskać pewność, że razem z łodyżką odejdzie także tzw. piętka, czyli kawałek drewna gwarantujący ukorzenienie się rośliny. Piętka powinna mieć długość ok. 2 cm – jeśli jest dłuższa, można bez problemu ją skrócić.

Jeszcze przed oderwaniem pędu warto przygotować doniczkę wypełnioną ziemią ogrodową, torfem ogrodniczym odkwaszonym i piaskiem (proporcja 1:1:1), w której posadzisz sadzonkę. Trzeba bowiem pamiętać, że czas między pobraniem sadzonki a jej zasadzeniem powinien być jak najkrótszy – im dłużej sadzonka będzie przebywała poza ziemią, tym mniejsze szanse na jej zakorzenienie.

Rozmnażanie iglaków – przygotowywanie sadzonki krzewu iglastego do posadzenia

Po oderwaniu fragmentu pędu należy odciąć jego najniższe rozgałęzienia, dzięki czemu młoda sadzonka będzie traciła mniej wilgoci. Następnie należy włożyć piętkę pędu do specjalnej substancji zwanej ukorzeniaczem, który pobudzi sadzonkę do rozwoju systemu korzeniowego.

Uwaga: sadzonkę tui lub jałowca nie wolno wciskać do ziemi w doniczce, gdyż tym sposobem można zniszczyć piętkę. Zamiast tego trzeba wydrążyć w podłożu otwory o głębokości 2–3 cm, w których umieścisz sadzonki bez wyginania podstawy pędu.sadzenie roślin

Tuż po posadzeniu sadzonki trzeba ją intensywnie podlać – przez cały wstępny okres ukorzeniania (maks. 3 miesiące) podłoże, w którym rośnie sadzonka, powinno być wilgotne (aby zmniejszyć parowanie możesz przykryć doniczki folią). Optymalna temperatura do wzrostu młodych iglaków to 18–22 st. Celsjusza w jasnym, ale średnio nasłonecznionym miejscu.

Szukasz więcej informacji dotyczących uprawy iglaków? Poradnik ZIEMOVIT oferuje szereg przydatnych artykułów, dzięki którym zadbasz kompleksowo o swój ogród.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *