Kompostownik – najlepszy sposób na naturalny nawóz

Kompostownik – najlepszy sposób na naturalny nawóz

Aby rośliny dawały nam obfity plon konieczna jest odpowiednia ich uprawa i pielęgnacja. Kluczowym elementem jest tu odpowiednie dla potrzeb roślin nawożenie.

Najprostszym, a przy tym najtańszym sposobem na uzyskanie naturalnego nawozu jest założenie w ogrodzie kompostownika. Bez problemu wybudujemy go samodzielnie, chociaż możemy również kupić gotowy pojemnik na kompost. Najbardziej funkcjonalne są kompostowniki z dwiema komorami. Takie rozwiązanie daje nam możliwość jednoczesnego korzystania z nawozu i gromadzenia organicznych odpadów na kolejną jego partię.

Należy pamiętać o tym, aby kompostownik nie był całkowicie szczelny. Odpowiednia cyrkulacja powietrza, jak i odprowadzanie nadmiaru wody, jest tu bardzo istotne. Kompostownik nie powinien mieć również dna. Materiał na nawóz musi mieć bezpośredni kontakt z naturalnym podłożem. Możemy zastosować tu przykładowo ażurową konstrukcję. Polega ona na naprzemiennym układaniu warstw z cegieł lub bloczków. Zdecydowanie ułatwia to proces mineralizacji.

Pierwszym etapem budowy kompostownika powinno być wykopanie dołu o głębokości około pół metra. Taki wykop pod fundament kompostownika należy wyłożyć folią budowlaną. Zapobiegnie to odprowadzaniu wody zarobowej z zaprawy. Następnie należy wyłożyć pręty i wylać betonową mieszankę. Gdy beton już zastygnie będziemy mogli zabrać się za budowę ścian kompostownika. Możemy wykonać je z cegieł, pustaków lub innych tego typu materiałów.

Aby otrzymać kompost o dobrej jakości, należy odczekać dziewięć miesięcy.

No Responses to “Kompostownik – najlepszy sposób na naturalny nawóz”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Zadbaj o odpowiedni nawóz do swego ogrodu | Blog o roślinach ogrodowych - […] czyli nawozu będącego produktem działania dżdżownic kalifornijskich (kompostowych). O zaletach kompostownika pisaliśmy już swego czasu. Podobne efekty daje nawożenie…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *