Kukurydza – jedna roślina, wiele zastosowań

Kukurydza – jedna roślina, wiele zastosowań

Kukurydza to jedna z najbardziej uniwersalnych roślin uprawianych na świecie. Dzięki wykorzystaniu jej w wielu różnych gałęziach rolnictwa, traktowana jest zarówno jako zboże, warzywo, roślina pastewna czy przemysłowa. Ma ona także wysokie wymagania co do warunków uprawy i od ich spełnienia zależy to czy uzyskany plon będzie opłacalny, czy też nie.

Uprawa kukurydzy

Kukurydza ma duże wymagania cieplne. Kiełkuje w glebie już w temperaturze 6°C, zaś by uzyskać równomierne wschody, konieczna jest temperatura 9-10°C. Wytrzymuje przymrozki do -3°C. Optymalne temperatura do wzrostu to 22°C, choć silny wzrost zaczyna już od 16°C. Od kwitnienia do dojrzewania ma mniejsze wymagania cieplne. Ma silnie rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu potrafi dobrze znosić okresowe niedobory wody. Największe zapotrzebowanie na wodę ma ona w okresie kwitnienia, czyli w lipcu i na początku sierpnia. W okresie dojrzewania sucha i słoneczna pogoda ułatwia zbiór ziarna. Może być uprawiana w monokulturze przez kolejnych kilka lat. Gleby do jej uprawy powinny być luźne, można ją uprawiać nawet na glebach lekkich, pod warunkiem zapewnienia jej odpowiedniego nawożenia. Kukurydza znacznie gorzej radzi sobie na glebach ciężkich, podmokłych i zimnych lub bardzo suchych. Nie należy jej uprawiać także rok po uprawach zbieranych z użyciem sprzętu silnie ugniatającego glebę. Gleba przeznaczona pod uprawę kukurydzy musi mieć pH powyżej 5,5, co można osiągnąć, stosując jej odpowiednie wapnowanie, najlepiej z użyciem wapna magnezowego, które dodatkowo wzbogaci glebę w niezbędny dla kukurydzy magnez. Ponadto powinna zawierać jak najwięcej substancji próchnicznych oraz odpowiednią zawartość przyswajalnych form potasu i fosforu.

Siew kukurydzy powinien być wykonany pod koniec kwietnia lub na początku maja. Rośliny dzięki temu będą lepiej rosły i w lipcu pokryją pole ciągłą okrywą, dzięki czemu będzie można ograniczyć konieczne we wcześniejszych fazach wzrostu zabiegi przeciwko chwastom.

Wymagania pokarmowe kukurydzy

Kukurydza ma duże wymagania dotyczące nawożenia. Pobiera ona z gleby duże ilości związków mineralnych i wody dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby przed sezonem. Na początku sezonu, przed siewem, należy zastosować nawożenie organiczne. Obornik najlepiej aplikować rok wcześniej, tak by zdołał on przez zimę się rozłożyć. Jeśli jest on jednak przekompostowany, to można go rozrzucić i przyorać kilka tygodni przed siewem. Organiczne nawozy płynne, takie jak gnojowica lub gnojówka, wystarczy zaaplikować na co najmniej dwa tygodnie przed siewem. W razie braku nawozów pochodzenia zwierzęcego warto użyć kompostu, resztek pożniwnych lub nawet wstępnie przekompostowanych resztek roślinnych. Można zastosować także gotowe preparaty humusowe. Należy jednak pamiętać o tym, że dodatek do gleby materiałów ubogich w azot wymaga dodatkowej suplementacji gleby tym pierwiastkiem. Można to osiągnąć stosując zwiększoną dawkę nawozu azotowego. Zaniedbanie suplementacji gleby azotem skutkować będzie zmniejszeniem dostępnej dla roślin ilości tego pierwiastka, co z kolei pociągnie za sobą konieczność aplikacji w formie zabiegu dolistnego w celu szybkiego uzupełnienia niedoborów. Standardowe nawożenia azotem warto podzielić na dwie tury. Pierwszą należy wykonać przedsiewnie, drugą zaś gdy rośliny mają już około 40 cm wysokości. Nawozy fosforowe i potasowe najlepiej stosować doglebowo przed siewem i zaorać, choć znaczną oszczędność można osiągnąć, używając nawozów wolnodziałających, wysianych pasowo w te same rzędy co materiał siewny. Ważne jest zapewnienie także innych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin.

Co robić, gdy pojawiają się objawy niedoborów minerałów?

Niedobory pierwiastków w kukurydzy to przede wszystkim słabsze i gorszej jakości plony. A ich rozpoznanie na podstawie objawów na roślinach jest dosyć proste. Najczęściej są to chlorozy i nekrozy blaszek liściowych, ale w przypadku niedoboru azotu pojawia się żółknięcie liści i zahamowanie wzrostu roślin. Gdy pojawią się takie objawy, najlepiej jest działać jak najszybciej i wtedy najlepszym rozwiązaniem są preparaty dolistne. Aplikowane bezpośrednio na powierzchnię roślin są szybciej pobierane przez tkanki i łatwiej trafiają do najbardziej potrzebujących części roślin. Należy zwracać uwagę, by preparaty były wysokiej jakości i zapewniały zaopatrzenie w niezbędne minerały oraz miały odpowiednią formulację, ponieważ to od nich zależy szybkość działania nawozu. Dlatego też warto postawić na sprawdzonego dostawcę np. firmę ARKOP, która w swojej ofercie ma szereg preparatów niezbędnych dla efektywnej produkcji kukurydzy, w tym chelatowych nawozów dolistnych, które są najlepiej wchłaniane i transportowane w tkankach roślin.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *