Każdy chciałby mieć piękny , równy i soczyście zielony trawnik. Niestety osiągnięcie optymalnych efektów wymaga sporej ilości pracy, a także odpowiedniego dbania o murawę. Bardzo dużą rolę odgrywa też odpowiednie nawożenie. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Dowiesz się z naszego tekstu!
Przekonywanie o potrzebie nawożenia trawy w zasadzie nie ma sensu. Wszelkie dowody jednoznacznie wskazują, że użycie nawozów wzmacnia darń, przyspiesza wzrost oraz chroni przed szkodliwymi skutkami upałów czy mrozów. Jednak kiedy dostarczać nawóz?
Trawę nawozić trzeba w trzech okresach. Pierwszy raz wczesną wiosną, by pobudzić trawę do wzrostu po zimie, drugi raz latem, by uodpornić ją na susze i trzeci raz pod koniec wegetacji – czyli około października, jeszcze przed mrozami. Warto tu zaznaczyć, że niektóre osoby twierdzą, że nawożenie na zimę jest szkodliwe. Nie jest to jednak prawdą, gdyż odpowiednie dobre nawozy ułatwiają przezimowanie darni i dają trawie dodatkowego „kopa” wczesną wiosną – mówi specjalista z firmy Grasslandfarms.
Dobierając odpowiedni nawóz wybierać możemy zasadniczo z dwóch typów produktów – krótko i długo działających. Które z nich lepiej sprawdzają się przy nawożeniu trawy?
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie nawozów długo działających. Ich podstawową zaletą jest dużo wolniejsze uwalnianie składników odżywczych, co pozwala na zmniejszenie częstotliwości nawożenia. Dodatkowo używanie produktów długo działających jest zdrowsze dla samych roślin i środowiska. Warto zwrócić uwagę, że tego typu nawozy dzięki odpowiedniemu otoczkowaniu granulatu nie są wypłukiwane przez deszcz, a zawarte w nich składniki mineralne są powoli uwalniane i w pełni wykorzystywane przez trawę. Jest to dużo lepsze, niż bardzo mocne, acz krótkotrwałe działanie tradycyjnych preparatów – dodaje specjalista z firmy Grasslandfarms.
Chcąc zadbać o własny trawnik warto jednak wiedzieć, że w różnych porach roku należy wykorzystywać inne nawozy. Pierwsze wiosenne nawożenie należy wykonywać przy użyciu produktów posiadających w składzie nie tylko azot i potas, ale także bardzo potrzebny w tym czasie fosfor. Z kolei latem powinno się używać preparatów z dużą ilością azotu, który pozwoli na lepsze przetrwanie występujących w tym okresie suszy. Wbrew informacjom, które niekiedy można znaleźć w Internecie, również nawozy używane przed zimą powinny zawierać spore ilości azotu i fosforu. Wynika to z faktu, że mimo iż już jesienią nadziemne części trawy spowalniają wzrost, to korzenie w dalszym ciągu się rozbudowują. Co więcej, duża ilość azotu umożliwia także lepsze przetrwanie okresu zimowego.
Na koniec warto dodać, że skuteczność nawożenia jest też uzależniona od odpowiedniego rozprowadzenia preparatu. Oczywiście w przypadku małych i bardzo małych powierzchni możemy bez trudu „idealnie” rozprowadzić granulki nawozu, jednak w przypadku większych powierzchni warto wyposażyć się w profesjonalny siewnik. Doskonale przyspieszy on samą czynność, a ponadto pozwoli także na bardziej dokładne określenie ilości wysypanego nawozu na danej powierzchni.
Odpowiednie nawożenie z pewnością poprawi wygląd naszego trawnika. Nie możemy przy tym jednak zapominać, że nawóz to nie wszystko. Aby cieszyć się piękną murawą musimy przede wszystkim regularnie dbać o stan trawy i nie dopuszczać do jej zaniedbania. Inaczej nawet najlepsze nawozy czy preparaty nic nie pomogą – będą tylko niepotrzebnym wydatkiem!
Leave a Reply