Ogród różany

Ogród różany

Róże to naprawdę piękne kwiaty. Część ogrodu można więc przeznaczyć na niewielki ogród różany złożony z kilkunastu okazałych krzewów i kilku odmian pnących się po pergoli.

Zaczynamy od wybrania dogodnego miejsca. Róże potrzebują ciepłego i zacisznego, nasłonecznionego, ale jednocześnie nie suchego stanowiska. Lepiej więc nie sadzić róż przy południowych ścianach, gdyż w tym miejscu bardzo szybko przekwitają. Nieodpowiednie dla tych kwiatów są również skarpy i miejsca pod koronami drzew. Jest tam zbyt ciemno i chłodno.

Gleba dla róż powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Przed posadzeniem krzewów w promieniu 40-60 cm przekopuje się ziemię, na głębokość około 60 cm i oczyszcza z kamieni oraz chwastów. Następnie warto ją zasilić kompostem. Szczególnej uwagi wymaga gleba, która jest  mało urodzajna.  Warto ją wzbogacić w próchnicę, dodając do niej jesienią przekompostowanego obornika, kompostu lub odkwaszonego torfu . Ziemię zbyt zwięzłą, gliniastą trzeba rozluźnić, mieszając ją ze żwirem, z piaskiem lub przekompostowaną korą sosnową . Bardzo ważny jest odczyn podłoża – jego pH powinno wynosić 6-6,5.

Róże najlepiej jest sadzić jesienią aż do pierwszych mrozów. Wtedy najlepiej się przyjmują. Przy zakupie kwiatów należy zwrócić szczególną uwagę na to czy są zabezpieczone przed wysychaniem torfem i zapakowane w foliowe lub jutowe woreczki. Róże, które sprzedawane są w pojemnikach, można sadzić przez cały rok.

Przed posadzeniem korzenie tych kwiatów wykopane z gruntu należy umieścić na kilka godzin w  pojemniku z wodą. Tuż przed posadzeniem natomiast przyciąć je, tak by miały około 20cm. Wszystkie obumarłe i suche korzenie należy od razu usunąć. Róże kupione w pojemnikach należy obficie podlać i po niedługim czasie wyjąć ostrożnie z donicy. Krzewy umieszcza się w przygotowanych wcześnie dołkach , tak by po obsypaniu ziemią miejsce okulizacji znalazło się 3-5 cm poniżej poziomu gruntu. Jeśli sadzimy róże o gołych korzeniach, to warto jest na dnie uformować specjalny kopczyk i na nim ułożyć korzenie, by się nie zawijały. Po zasypaniu dołu ziemią należy ją mocno udeptać, formując wokół krzewu zagłębienie. Roślinę należy obficie podlać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *