Zima potrafi być piękną porą roku. Zaspy śniegu skąpane w promieniach słońca to widok zapadający w pamięć. Ta pora roku wybitnie nie sprzyja jednak atrakcyjnemu wyglądowi naszego ogrodu.
Czy zatem już od późnej jesieni skazani jesteśmy na roślinny niebyt przed naszym domem? Niekoniecznie. Kiedy większość kwiatów i krzewów zapada w zimowy sen, do życia budzą się inne, lepiej przystosowane do bardzo niskich temperatur. Co więc możemy zasadzić, by nasz ogród feerią kolorów kontrastował z chłodną bielą śniegu?
Ciemiernik biały – w Polsce jest uprawną rośliną ozdobną, zakwita zazwyczaj w okresie świąt Bożego Narodzenia. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi płatków; nie służą mu wysokie mrozy, ale przy okazji pierwszych odwilży budzi się do zycia. Mimo że roślina sama w sobie jest trująca, używa się jej do wyrobu leków nasercowych. Zazwyczaj wyrasta na 25-30 cm. Najlepiej rośnie w części zaciemnionych miejscach, na próchniczej i stale wilgotnej ziemi.
Kapusta ozdobna – mimo swojej nie najlepiej kojarzącej się nazwy, potrafi być ozdoba ogrodu w okresie późnojesiennym. Wyrasta na około 30 cm i jest rośliną jednoroczną. Kiedy pozwolimy się jej rozwinąć w słonecznym miejscu, oczaruje nas pędami kwiatostanowymi złożonymi z drobniejszych, żółtych kwiatków i pięknymi, różowo-fioletowymi liśćmi. Jest też bardzo łatwa w uprawie.
Oczar pośredni – krzew kwitnący w zimie. W zależności od odmiany, zabarwi nasz zimowy ogród na kolor żółty bądź czerwony. W uprawie wymaga gleby wilgotnej, zaś świeże sadzonki warto chronić od mrozu i wiatru. Do rozwoju oczar potrzebuje sporo przestrzeni, źle znosi także przycinanie – rany goją się bardzo powoli, zaś na ich miejscu nie pojawiają się nowe pędy.
Warto także sprawić, by nasze rośliny uprawiane na balkonach czy tarasach okresu zimowego nie przypłaciły obumarciem. Najlepiej okryć je wraz z donicami, a pod nie podłożyć warstwę izolującą od zimnego podłoża – gruby kawałek drewna bądź styropianu. Te bardziej wrażliwe na temperaturę rośliny przezimować z kolei powinny wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.
Leave a Reply