Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika

Odpowiednie nawożenie, grabienie, koszenie i nawadnianie to sposób na piękny trawnik, nie tylko w ogrodzie przydomowym czy letniskowym. Jest to również metoda, która pozwala utrzymać pola golfowe i boiska sportowe w stanie, którego po nich oczekujemy. Głównie chodzi tutaj o umożliwienie trawie odpowiednich warunków do wzrostu i rozwijania się. Odpowiednio pielęgnowany trawnik jest zielony i sprężysty. Zatem jak sprawić, aby właśnie tak wyglądał, a wilgotność podłoża była dla niego właściwa?

Jak podlewać trawę?

Powiedzieliśmy już, że nawadnianie to konieczność w dążeniu do utrzymania trawnika w dobrej kondycji. Mniejsze ogródki można podlewać ręcznie, chociaż jest bardzo pracochłonne. W tym celu używa się węża ogrodowego ze zraszaczem. Nieco trudniejsze jest dbanie o większe przestrzenie tj. pola golfowe czy boiska do piłki nożnej. Ręczne zraszanie takich miejsc wymagałoby znacznych nakładów pracy i czasu. Dodatkowo koszty, jakie bylibyśmy zmuszeni na to wydać byłyby bardzo wysokie. Dlatego też chcąc zachować odpowiedni wygląd takich miejsc warto pomyśleć nad zainstalowaniem automatycznych systemów nawadniających. Są one przede wszystkim bardzo ekonomiczne i to nie tylko ze względów finansowych, ale również pod kątem wykorzystania wody. Zużycie płynów jest ograniczone do minimum. Zapewnia to odpowiednie nawodnienie, które dostosowane jest do potrzeb podłoża. Chroni przed nadmiernym wysuszeniem oraz przed przelaniem, co człowiekowi ciężko jest zrobić samodzielnie.

pielęgnacja trawnika

Jak działają takie systemy nawadniające?

Wszystko uzależnione jest od sprzętu jaki dobierzemy do podlewania trawnika. Bardzo powszechne są stacjonarne zraszacze, które składają się z obudowy i elementu wynurzanego. Po wykonanej pracy chowają się do umieszczonej pod ziemią obudowy, dzięki czemu nie ma problemu z wykonywaniem innych prac (np. takich jak koszenie) lub po prostu z korzystaniem z trawnika. Na rynku znajdziemy różnego typu sprzęty dzięki którym automatyczne nawadnianie gleby będzie możliwe. Jedną z marek produktów irygacyjnych jest, istniejąca na rynku od roku 1933, firma Rain Bird Corporation. Sygnowane przez nią sprzęty są dostępne w 130 krajach. Jednym z nich jest Polska. Tego typu produkty doskonale sprawdzają się nie tylko na polach golfowych, ale i w ogrodach i gospodarstwach. Swoje zastosowanie znajdują również w obiektach handlowych, sportowych oraz komercyjnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *