Piwonia chińska

Piwonia chińska

Pochodzi ze wschodnich krańców Rosji i Chin czysty gatunek trudno znaleźć w przydomowych ogródkach czy amatorskich kolekcjach. Od niego jednak (nie zawsze bezpośrednio) wyprowadzono setki odmian o bardzo zróżnicowanej budowie i barwach kwiatów. Pogrupowano je w zależności od budowy kwiatu, ale nadal powstające nowe odmiany trudno czasami zakwalifikować do którejkolwiek grupy. Piwonia chińska ma krzaczasty pokrój, proste, na od czterdziestu do stu centymetrów wysokie, wyrastające z grubych korzeni pędy i podwójnie trójdzielne liście. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

W ogrodzie sadzi się piwonie chińskie na słonecznych, otwartych stanowiskach, z dala od większych krzewów i drzew. Wymagają przeciętnie żyznej, próchniczo-gliniastej, bezwapiennej gleby. Przed sadzeniem należy głęboko spulchnić głębsze warstwy podłoża, by mięsiste korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Wskazane jest również wzbogacenie wykopanego dołka kompostem lub starym obornikiem. Rośliny sadzi się na taką głębokość, by oczka, z których w przyszłym sezonie wyrosną pędy, były przykryte tylko warstwą gleby grubości trzech do pięciu centymetrów. Sadzenie od połowy sierpnia do końca września. W tym czasie można też większe kępy mnożyć przez podział. Każda z odciętych częsci powinna  mieć wyraźne co najmniej dwa oczka i kilka zdrowych korzeni.

Piwonia chińska jest byliną trwałą i żywotną. Na odpowiednich stanowiskach może rosnąć kilkanaście lat, bez potrzeby przesadzania. Na mrozy odporna, jedynie zbyt późno sadzoną możne obsypać korą lub jedliną. Znosi okresowe (letnie) susze, ale jest wrażliwa na zalewanie korzeni podczas zimy.

Do nie najbrzydszych z pewnością można zaliczyć:

Chiffon Cloud – kwiaty podwójna z falistymi, delikatnie różowymi płatkami i żółtymi pręcikami.

Cora Stubbs – kwiaty anemonowe z okółkiem różowych płatków i kremowych pomponem złożonym z przekształconych w listki pręcików.

Coral Supreme – kwiaty pełne, o lekko falistych, różowo-koralowych płatków.

Doreen – kwiaty anemonowe z okółkiem różowo-karminowych płatków i kremowo-żółtym, pełnym środkiem.

Durer – kwiaty podwójne, białe z żółtymi pręcikami.

Pink Hawaian Coral – kwiaty podwójne o ciepłej, różowo-koralowej barwie.

Red Charm – kwiaty anemonowe, karminowe z dużym, pomponowym środkiem.

Seniorita – kwiaty anemonowe o różowych płatkach i środkowych listkach w kremowo-różowe desenie.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *