Róże – wymagania i pielęgncja

Róże – wymagania i pielęgncja

Większość z nas nie porusza się swobodnie po nazewnictwie i nie wie, czym różni się jeden gatunek róży od drugiego. Róża to po prostu róża – kwiat, tak powszechny, że wydaje się, że już niczym nie zaskoczy. By jednak cieszył nasze oczy i roztaczał piękny zapach, musi mieć zapewnione dogodne warunki wzrostu. W poniższym poradniku ogrodniczym znajdziecie informacje dotyczące właściwej pielęgnacji, ochrony i opieki nad tymi wyjątkowymi kwiatami – by rosły nam pięknie i zdrowo.

Pierwszym krokiem jest wybór odmiany, która będzie odpowiednia dla naszego ogrodu. Należy wziąć pod uwagę takie kryteria jak przeznaczenie i odporność na choroby. Dokonując zakupu należy zwrócić uwagę na korzenie (czy są dobrze rozwinięte) i pędy (czy są zielone, bez zmian chorobowych). Następnie przystępujemy do znalezienia odpowiedniego miejsca – musi być one ciepłe, nasłonecznione i lekko przewiewne, o głębokiej glebie: piaszczysto-gliniastej w górnej i gliniastej w dolnej warstwie. Możemy kupić róże w pojemnikach lub o nagich korzeniach (te pierwsze możemy sadzić jedynie na jesień i wiosnę, drugie – praktycznie przez cały rok).  Podłoże należy przekopać w celu spulchniania, pędy roślin przyciąć do 20 cm. Dołek powinien być takiej wielkości, by miejsce szczepienia znalazło się w ziemi. Można dodać kompostu. Bardzo ważne jest, by pozostawić w ziemi małe wgłębienie pozwalające na odpowiednie nawodnienie. Po obfitym podlaniu, wokół krzewu usypujemy kopczyk (ochrona przed przesychaniem). Usuwamy go, gdy pojawią się kilkucentymetrowe odrosty.

W pielęgnacji róży kluczowe znaczenie mają cięcia zapewniające jej odpowiedni pokrój i obfite kwitnienie.  Należy je wykonywać wiosną, przy użyciu sekatora. Miejsce cięcia musi być ukośne i znajdować się ok. pół centymetra nad pąkiem. Pędy uszkodzone i słabe usuwamy. Gdy nadejdzie okres wegetacyjny, nasza róża będzie wymagała wzmożonej pielęgnacji (spulchnienie podłoża, usunięcie chwastów, podlewanie, nawożenie, ochrona przed szkodnikami, eliminacja przekwitłych kwiatów). Natomiast przed nastaniem zimy krzewy róży należy okryć przed mrozem (po wcześniejszym przygotowaniu do zimowania). Dla realizacji tego celu usypujemy wokół krzewu kopczyk wysokości 20-30 cm. Dodatkowo można użyć świerkowych gałązek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *