Wiosenne kiełkowanie

Wiosenne kiełkowanie

Z ziemi zaczynają wychylać się pierwsze kiełki, źdźbła trawy, świeże pędy – to znak, że wiosna blisko i natura zaczyna budzić się do życia. Warto zastanowić się nad procesem kiełkowania, zwiastującym kolejną – jakże wyczekiwaną porę roku…

Kiełkowanie nazywane germinacją to zespół procesów, zachodzących wewnątrz nasion – w ich efekcie prowadzi to do aktywacji zarodka. Najpierw następuje wzrost siewki, ostatni etap to właśnie kiełkowanie i rozpoczęcie fazy rozwojowej. Gołym okiem obserwujemy pojawienie się korzonka zarodkowego, co oznacza wzrost rośliny. Samo kiełkowanie polega na przemianie nasienia w siewkę.

Nasionko, nim wykiełkuje, czerpie wodę ze swego otoczenia. Następnie, przez łupinę zaczyna przebijać się korzeń, a potem – przez powierzchnię ziemi – wydostaje się pęd, którego zdaniem jest wypuszczenie liści. Liść będzie gotowy, gdy pojawi się w nim chlorofil i zacznie się proces fotosyntezy. Do tego momentu, roślinka musi funkcjonować za sprawą energii zmagazynowanej w  malutkim nasieniu.

Nasionka długo mogą pozostać w stanie spoczynku. Życie utajone trwa, aż nie zostaną spełnione warunki, umożliwiające kiełkowanie. Warunkami tymi są: stosowna wilgotność oraz dogodna temperatura. Wiele roślin ma indywidualne wymogi – np. nasiona traw nie zaczną kiełkować, dopóki nie zostanie osiągnięty określony poziom opadów. Dzięki temu, nasionka te przetrwają w ziemi nawet w czas największych upałów.

Kiełkowanie można podzielić ze względu na umiejscowienie liścieni po kiełkowaniu – i tak wyróżniamy pędy nadziemne (epigeiczne), które umożliwiają puszczenie liścieni nad powierzchnią gleby. Podziemne kiełkowanie (hipogeiczne) kryje liścienie w ziemi, a fotosynteza zaczyna się dopiero w pierwszych pędach naziemnych.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *