Zimowanie ogrodu – jak go przygotować do tego okresu?

Zimowanie ogrodu – jak go przygotować do tego okresu?

Jesień jest okresem, kiedy część roślin przekwita, a inne przygotowują się do przetrwania zimy. Dla roślin czas spoczynku. Jednak dla każdego posiadacza ogrodu jest to czas wzmożonych prac, aby przygotować ogród do wegetacji.

Jesienią nie tylko przyjdzie nam zebrać ostatnie owoce, ale przede wszystkim przyjdzie nam zadbać o nasze rośliny. Jest to również idealna pora, aby rozpocząć wszelkie prace związane z sadzeniem nowych roślin lub przesadzaniem starych.

Przygotowania do zimy

Każdy z nas, musi przede wszystkim przygotować swoje rośliny w ogrodzie przed nadchodzącymi mrozami. Po pierwszych przymrozkach, kiedy wierzchnia warstwa gleby zamarza (jest to około -5 stopni Celsjusza), należy zadbać zarówno o gatunki wrażliwe na niskie temperatury, jak i o młode rośliny. Warto ziemię wokół naszych roślin w ogrodzie zabezpieczyć korą, gałązkami roślin iglastych – sprawdzą się tutaj również trociny, jak i liście.

pexels-photo-109042

Gdzie stosować takie zabezpieczenie?

Takie zabezpieczenie warto stosować na rabatkach bylinowych, wokół wrażliwych na zimno drzew, jak i krzewów. Również w przypadku krzewów oraz pnączy wystarczy usypać kopczyk ze zwykłej ziemi – nie powinien być on wyższy niż 30-40 centymetrów. To jednak nie wszystko, część roślin i krzewów wymaga dokładniejszego zabezpieczenia. Wówczas należy owinąć całą roślinę specjalnymi materiałami słomianymi, jutą lub też agrowłókniną.

Niezwykle ważne jest, aby materiał był przewiewny – unikniemy wówczas zaparzenia się roślin, i nie doprowadzimy do gnicia. Zbyt mocno owinięte rośliny mogą zostać zaatakowane rozrostem szarej pleśni. Najlepiej jest wbić naokoło rośliny kilka listewek i dopiero wówczas owinąć roślinę. Pamiętać należy również o tym, aby przed owinięciem roślin dokładnie je podlać. Więcej informacji pod linkiem http://www.budnet.pl/10_najwazniejszych_prac_ogrodowych_ktore_nalezy_wykonac_przed_zima,Projektowanie_ogrodu,138172-czytaj.html.

Sprawdzajmy liście

Równie ważne jest obserwowanie opadłych liści. Jeżeli zauważymy, że z danego drzewa lub krzewu opadnięte liście są zarażone chorobą, nie możemy ich bezpośrednio wyrzucić na kompost. Wówczas należy je wszystkie zebrać, spakować i wyrzucić. Jeżeli jednak mamy taką możliwość, możemy je spalić na ognisku, a zebrany popiół wyrzucić do kompostownika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *