Zioła, ziółka, ziółeczka

Zioła, ziółka, ziółeczka

Uprawianie ziół staje się coraz bardziej modne. Nie ważne czy ktoś posiada ogródek, czy nie. Zioła można mieć także w doniczce na parapecie lub na balkonie. Ich uprawa nie jest bardzo skomplikowana, ale trzeba znać kilka tajników. Ważny jest przede wszystkim początek uprawy.

 

Od czego zacząć? Przede wszystkim od kupienia sadzonek lub nasion oraz donicy lub donic. W zależności od tego, jak chcemy zaaranżować przestrzeń, można zioła uprawiać każde w osobnej doniczce lub kilka gatunków w jednej. W każdym wypadku trzeba kupić nasiona lub sadzonki. Sadzonki maja tą przewagę, że efekty hodowli będą szybsze, ale z drugiej strony, przy wysadzaniu roślin trzeba mieć nieco wprawy i traktować je bardzo subtelnie.

Doniczki najpierw wykładamy warstwą żwirku, dzięki któremu woda będzie mogła swobodnie przepływać z donicy. Na żwir układa się warstwę torfu, przy czym nie powinna to być ziemia do sadzenia kwiatów, bo zawiera zbyt wiele substancji chemicznych pobudzających rośliny do wzrostu. Następnie sadzonki wyjmujemy z osłonek i przekładamy do doniczek. Wolną przestrzeń uzupełniamy torfem. Dość obficie podlewamy i odstawiamy w niezbyt nasłonecznione miejsce. Po tygodniu lub dwóch można zioła umieścić na parapecie lub balkonie, pod warunkiem, że mamy pewność, że łodyżki nie zostaną połamane przez wiatr.

Zioła można także uprawiać w ogrodzie. Najpopularniejszymi są: mięta, pietruszka naciowa, szczypiorek, majeranek, tymianek, rumianek, lubczyk.

No Responses to “Zioła, ziółka, ziółeczka”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Budujemy dom – sklep budowlany internetowy | Dziennikarstwo obywatelskie - [...] gospodarczym marek produkujących materiały budowlane, które możemy wykorzystać do budowy domu. Sklep internetowy Leroy Merlin jest znakomitym pomysłem dla…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *